Reklamı Geç
Advert
Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “Türkiye'nin 2'nci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2016 Yılı Raporu” açıklandı. Kağıt sektöründe Türkiye’nin tamamı yerli sermayeli 5’nci, Antalya’nın en büyük 6’ncı sanayi kuruluşu olan Antalya Kutu Sanayi ve Oluklu Mukavva Kağıt Ticaret AŞ (ANKUTSAN) üretimden satışlarda sağladığı yüksek hasılat nedeniyle İSO’nun açıkladığı 2016 raporunda 2'nci 500 büyük firma arasında 381’nci sıradan büyük bir sıçrama göstererek 220’nci sırada yer aldı.

admin
Bu içerik 324 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

HEDEF İLK 500

ANKUTSAN, İSO’nun 2015 yılı raporunda 2’nci 500 büyük şirket arasında 120,6milyon liralık ciro büyüklüğü ile 381’nci sırada yer almıştı. 2016’da üretimden satışlar cirosunu 167,3 milyon liraya çıkaran ANKUSAN sanayi devleri arasında 161 basamak birden yükselerek 220’nci sıraya yerleşti.

Antalya ANKUTSAN merkez, İstanbul, Mersin ve Ankara fabrikalarında oluklu mukavva ve kutu üretimi faaliyetlerinde bulunan ANKUTSAN, 2018’de üretime geçmesi beklenilen Tekirdağ Çerkezköy tesislerinin de devreye girmesi ile Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasına girmeyi hedefledi.

 

ANKUTSAN

Türkiye’nin sanayi devleri arasında yer alan; ANKUTSAN Antalya Kağıt Oluklu Mukavva Kutu Fabrikası’nın temelleri, 2002 yılında Antalya Altınova mevkiinde Mustafa Çakal ve Rüstem Kesgi tarafından atıldı. Bugün sektörün en büyük 5’nci üretim kapasitesine sahip, henüz kağıt üretmeyen, entegre olmayan, en büyük yerli sermaye şirketi olan ANKUTSAN’ın Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesisleri 40 bin metrekarelik alanda 48.000 ton kapasiteli üretimi ile tüm yatırımların merkezi durumundadır. ANKUTSAN AŞ gıda sanayinin neredeyse tüm kollarına, müşterilerinin istediği ebatlarda taşıma kolileri (Bakliyat, yağ sanayi, süt, peynir vb.), yaş sebze meyve kasaları, benzer şekilde et kutusu, tavuk kasaları, pizza kutuları üretimi yapabilmektedir. Patentini aldığı Nano teknolojik suya dayanıklı kutu üretmektedir. Kutu imalatı ile başlayan girişim, tesis ve üretimin 2006 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kendi yerine taşınmasıyla büyüdü. Tesislere, İstanbul, Mersin ve Ankara’daki modern fabrikaların da katılımıyla, ANKUTSAN, istihdam, üretim kapasitesi, Avrupa’dan ABD’ye, Asya’ya ve Uzak Doğu’ya ihracatı ile dev bir sanayi kuruluşu haline geldi. 2017 yılında Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde ileri teknoloji makinelerle kurulan ve yılda 90 bin ton yarı mamul oluklu mukavva ve kutu üretimi hedefleyen ANKUTSAN, son olarak devlet destekli AR-GE Merkezi’ni kurarak hedeflerinin birini daha gerçekleştirdi. ANKUTSAN’ın Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde 35 bin metrekarelik alanda inşaat çalışmaları devam eden tesislerinin ise 2018 yılı son çeyreğinde faaliyete geçmesi, halen 540 olan toplam istihdamın da Çerkezköy tesisleri ile birlikte 600’e ulaşması bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X