Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert
Advert

ANTALYA Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Ragibe Coşkun, bölgeden yapılan ihracat ve ithalat çalışmaları ile ilgili detayları da üyelerle paylaştı. Coşkun, 2014 yılında ihracat rakamları 5 milyar doları yakalamışken, 2016 yılı sonu itibariyle bölge müdürlüğü sınırları içerisinden 2 milyar dolar ihracat 1 milyon 814 dolar ithalat yapıldığını söyledi.

admin
Bu içerik 244 kez okundu.
Advert

HAFTANIN GÜNDEMİ GÜMRÜK ÇALIŞMALARI

Salı Grubunun bu haftaki gündeminde gümrük ve ticaret konusu yer aldı. Üyelere“Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün Tanıtımı ve Çalışma Alanları” ile ilgili bir sunum yapan bölge müdürü Coşkun, Serbest Bölge ve Havalimanı’ndan yapılan arama güvenlik tasfiye çalışmaların detaylarını da anlattı. Antalya Gümrük Müdürü Celal Akkaya, Havalimanı Gümrük Müdürü Erdoğan Eraslan,Serbest Bölge Gümrük Müdür Vekili Şakir Atlı ve diğer birimlerin yöneticileri de toplantıda hazır bulundu.

 

GAZİPAŞA’DAN DATÇA’YA GÖREV ALANI

Gazipaşa’dan Datça’ya kadar tüm sahil şeridinin görev alanları içinde yer aldığına değinen Coşkun, “Bölge müdürlüğümüze bağlı çalışan Antalya Gümrük Müdürlüğü, Antalya Havalimanı ve Serbest Bölge Gümrük müdürlüklerini de içine alan 13 gümrük müdürlüğü , 5 havalimanı, 14 yat limanı mevcuttur. Toplamda bağlantılı 17 müdürlük bölge müdürlüğümüzün çatısı altındadır. 2 adet te muhafaza kaçakçılık ve istihbarat müdürlüğümüz bize bağlı çalışmaktadır. Biri Marmaris’de biri Antalyada’dır”dedi.

 

COŞKUN İHRACAT KALEMLERİNİ SIRALADI

Coşkun, eskiden Maliye Bakanlığı’na bağlı çalışan Tasviye İşletme Müdürlüklerinin de Gümrük Bakanlığı’na bağlandığının altını çizdi. Bölgesel olarak ağırlıklı olarak yaş meyve sebze, ahşap ürünler, çimento, blok mermer, pvc ürünleri ihracatı yapıldığına değinen Coşkun, petrol ürünleri tarım ve kimyasal ürünlerin de tıbbi medikal malzeme ithal edildiğini söyledi. Coşkun , Antalya Serbest Bölgesi’nde 100’e yakın faal firmanın yüzde 70’e yakınının ihracat ağırlıklı çalıştığını da yat imalatı üretiminin ağırlıkla olduğunu sözlerine ekledi.

2014 RAKAMLARINI YAKALAMA UMUDU

İthalat ve ihracat ve gelen yolcu rakamlarına da değinen Coşkun, 2014 yılı rakamlarını yakalamayı umut ettiklerine dikkat çekerek, geçtiğimiz yılın bu zamanına göre 2 katlık bir yolcu artışı olduğuna değindi. Coşkun Antalya bölgesinden en çok Çin, Almanya, Rusya, ABD ,Hollanda, İngiltere ile ithalat yapıldığını ifade ederek, “ Çin, Hollanda, İran,Azerbaycan ,Almanya, İngiltere ve ABD ile de ihracat yapıyoruz” dedi.

 

COŞKUN: “SAHİL ŞERİDİ KAÇAKÇILIĞA YATKIN

Bölge Müdürlüğünün sahil şeridinde yer alması ve çok sayıda sahil ve koy olması nedeniyle her türlü kaçakçılığa yatkın bir bölge olduğuna vurgu yapan Coşkun, “İnsan kaçakçılığı da yapılabilme ihtimali 2 adet te kaçak istihbarat müdürlüğümüze ait botumuz mevcuttur. Devriye ve ani müdahale botu. Önlemlerimizi almaktayız kaçakçılığın yapılmasını Sahil Güvenlikle ortak bir şekilde çalışarak önlemeye çalışıyoruz” diye konuştu. Coşkun, Risk analizi taramaları ile tırlara da arama tarama kontrol çalışmaları yaptıklarına değindi.

 

RAKAMLARLA GÜMRÜK VERGİ GELİRLERİ

Coşkun, elde edilen vergi gelirlerine de değinerek, “2016 yılında gümrü vergisi 53 milyon kdv vergisi tahsilatımız 455 milyon.2017 yılının ilk 6 ayında ise 33 milyon gümrük, 229 milyon kdv vergisi tahsilatımız gerçekleşirken, ilk 6 ayında bölgeden 1 milyar 31 bin dolarlık ihracat yapıldı” diye konuştu. “ 2016 yılında 165 kaçak yakalama vakası yaşandı. 2017 yılının ilk 6 ayında ise 126 olay kayıtlara geçti”dedi. Coşkun, üyelerin gümrük kapılarında iş adamlarının yaşadığı sorunlara ve alınan önlemlere yönelik sorularını da yanıtladı.

 

Toplantının sonunda Salı grubu başkanı Muharrem Koç Salı grubunda her hafta yeni bir gündem ve yeni bir konu masaya yatırldığını, tartışıldığını ve kamuoyu ile paylaşıldığını bu hafta da gümrükler ve gümrük mevzuatı ile ilgili bilgilendiklerini önemli bir konu hakkında güzel bilgiler alındığını bahsederek katılımından dolayı Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Ragibe Coşkun’a teşekkür plaketi verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X