Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

ANTALYA'da her gün binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği akvaryumda biberonla beslenen 'koi' balıkları ilgi odağı haline geldi.

admin
Bu içerik 153 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Antalya'da 5 bini aşkın balığın bulunduğu dev akvaryum, yerli ve yabancı turistlerin önemli uğrak mekanları arasında yer alıyor. 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik tünel genişliğine sahip, birbirinden ilginç 4 tematik bölümde Kızıldeniz, Hint Okyanusu, Atlas ve Pasifik okyanuslarından kesitler sunulan akvaryum, dünyanın en büyük akvaryum komplekslerinden biri olma özelliğini taşıyor. Antalya ve çevresindeki su altı yaşamından örneklerin de olduğu 7,5 milyon litre hacimli akvaryumdaki 'koi' cinsi balıklar beslenme şekilleriyle dikkati çekiyor. Çünkü bu balıklar diğer türlerinin aksine ziyaretçiler tarafından biberonlarla besleniyor.

 

BİBERONLA BESLENİYORLAR

Akvaryumda haftanın yedi günü saat 14.00'te 'koi' balığı besleme seansları düzenleniyor. Sıvı haldeki özel balık yemini biberonlara doldurarak turistlere veren akvaryum çalışanları, balıkların beslenmesini yakından takip ediyor. Akvaryum yönetimi tarafından alınan kararla balıklar ile ziyaretçiler arasındaki interaktif bağlantıyı güçlendirecek projenin hayata geçirilmesi başta çocukları memnun etti.

 

ZİYARETÇİLER GİRİŞ SAATİNİ DEĞİŞTİRDİ

Akvaryum Genel Müdürü Kemal Kumkumoğlu, her gün aynı saatte yapılan 'koi' balıklarını biberonla besleme etkinliğinin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Ziyaretçilerin birçoğunun giriş saatlerini beslenme saatine göre ayarladığını vurgulayan Kumkumoğlu, "Bu balıkları bebek gibi besliyoruz. Katılımcılarda inanılmaz heyecan yaratıyor. Bakıcılarımız özel hazırladıkları sıvı balık mamalarını biberonlara koyuyor. 'Koi' balık havuzu önünde bekleyen ziyaretçiler, biberonlarla balıkları beslemenin heyecanını yaşıyor. Biberonu emen balıklar, dakikalar içinde yemi bitiriyor" dedi.

 

Amaçlarının turistlerin balıklara yakınlaşmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Kumkumoğlu, "Akvaryumda 5 binin üzerinde balık bulunuyor. Fakat insanlar bu balıklara dokunamıyor. Koi balıkları ise bu isteklerini karşılıyor. Balıkların biberondan yem yedikleri andaki dokunuşları turistleri mutlu ediyor. Koi balıkları da insanlara yakın sakin deniz canlıları. Biberonu da çok seviyorlar" diye konuştu. Kemal Kumkumoğlu yine her gün saat 12.00'de akvaryumdaki 180 köpekbalığı için de besleme şovu yaptıklarını kaydetti.

 

KOİ BALIĞI

Koi, büyük bir akvaryum balığıdır. İlk Japonya'da evcilleştirilen koinin yabani atası sazandır. Koiler sazan gibi yeşil değil, onun yerine kırmızı, beyaz, siyah veya gümüş beyazı olabilir. Akıntının tersine doğru yüzmesiyle bilinen tatlı su balığıdır. Akıntıya karşı yüzdüğü halde son derece zarif olan koi, Uzak Doğu'da hayatta başarıyı ve azmi simgeler.

 

DHA-Genel - Türkiye-Antalya - İbrahim LALELİ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X