Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert
Advert

Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı Engelsiz Kafe’de açılan Antalya’nın ilk glütensiz mutfağı 1. yılını doldurdu. Glütensiz Mutfağı’n 1. yaşını kutlayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; glütensiz simit üretilen fırın müjdesi verirken, “Hızla onu da gerçekleştirelim ki çocuklarımız okullarına kumanya götürebilsinler” dedi.

admin
Bu içerik 220 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı Engelsiz Kafe’de açılan Antalya’nın ilk glütensiz mutfağı 1. yılını doldurdu. Glütensiz Mutfağı’n 1. yaşını kutlayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; glütensiz simit üretilen fırın müjdesi verirken, “Hızla onu da gerçekleştirelim ki çocuklarımız okullarına kumanya götürebilsinler” dedi

Muratpaşa Belediyesi’nin, Adalya Vakfı’yla birlikte Şirinyalı Mahallesi’nde engellilerle birlikte tüm komşularına kapısını açtığı ‘Engelsiz Kafe’de hizmet veren Antalya’nın ilk glütensiz mutfağı birinci yaşını kutladı. Glütensiz mutfağın yılı, Engelsiz Kafe’de düzenlenen etkinlikle kutlandı. Etkinliğe Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Adalya Vakfı Başkan vekili Bilal Köleoğlu, Batı Akdeniz Çölyak Derneği Başkanı Şahinler, dernek üyeleri ve çölyaklı aileler katıldı.

Glütensiz beslenme mekanı

Batı Akdeniz Çölyak Derneği Başkanı Şahinler; çölyak hastalarının sosyal hayattaki en büyük sıkıntısının ev dışında sağlıklı ve güvenli ortam bulamamak olduğuna dikkat çekti. Şahinler; sosyal hayatta ihtiyaç duydukları glütensiz beslenmelerini aksatmayacak mekan sağladığı ve duyarlılık gösterdiği için Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a teşekkür etti.

‘Bizim için mücevher’

‘Bugün burada çok az görünüyor olabiliriz ama aslında biz çoğuz’ diyen Şahinler şöyle devam etti; “Çünkü bir çölyaklı demek ailesi ile beraber bazen 10 bazen de, 100 çölyaklı demek. Bu mutfak; bir kişinin değil aslında yüzlerce kişinin ihtiyacına karşılıktır Bu mutfak bizleri çok mutlu etti. Bizim için burası en değerli mücevher kadar kıymetli bunu kaybetmek istemiyoruz.”

Gülten Akın’ın sözleri

Anne babası kim olursa olsun, bir şehrin bir ülkenin çocuklarının, o ülkenin tamamının sorumluluğundaki varlıklar olduğuna vurgu yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; “2015’te kaybettiğimiz şair Gülten Akın şöyle diyordu; ‘Ah kimsenin vakti yok ince şeyler düşünmeye’. Gerçekten o kadar hızlı, o kadar vahşi geçiyor ki hayat; ince şeyleri, ya da belli bir sayıda insanın yaşadığı sorunu düşünmeye, bu gürültülü hayatın vakti yok. Ama bizim vaktimiz var. Birlikte bu çabayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Çölyaklı çocuklar için simit fırını

Hayatı, sevgiyi ve kardeşliği yaşatalım çağrısında bulunan Başkan Uysal, çölyaklı çocuklar için bir de müjde verdi. Başkan Uysal; “Bir simit fırını çok faydalı olacak. Kararlaştırdık, hızla onu da gerçekleştirelim ki çocuklarımız okullarına kumanya götürebilsin. Mutfağımız ve birinci yılımız hayırlı olsun. Şehrimiz ve ülkemiz; nice dayanışma örneklerine, nice sosyal çaba işbirliklerine sahne olsun. Yaptığımız bu işlem yapmayanlara örnek olsun. Daha iyi örnekler var ise bizde hep örnek alalım” dedi.

Çölyak nedir?
Çölyak hastalığı ince bağırsağın, glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar gluten içerir. Çölyak hastalığının tek tedavisi glütensiz sıkı bir diyettir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X