Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert
Advert

. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 23 Ağustos – 4 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen 24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 2000 yıllık Aspendos Antik Tiyatroda başlıyor!

admin
Bu içerik 368 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

T . C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından

23 Ağustos – 4 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen 24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 2000 yıllık Aspendos Antik Tiyatroda başlıyor!

Açılış AIDA ile olacak…

24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali,

23 Ağustos 2017, Çarşamba akşamı, G. Verdi’nin “Aida” operası ile başlıyor.

Varna Operası başrejisörü Kuzman POPOV’un rejisiyle yerli ve yabancı solistlerin sahnede olacağı temsiller, Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından 23-25 Ağustos tarihlerinde antik tiyatroda…

İki gün arka arkaya sahnelenecek eserin 23 Ağustos 2017 tarihindeki ilk temsilinde yabancı solist sanatçılar; Kamen CHANEV (Viyana Devlet Operası), Dimitrinka RAYCHEVA (Varna Operası), Agunda KULAEVA ( Bolşoy Tiyatrosu) ile DOB solist sanatçıları Murat GÜNEY (İstanbul DOB), Engin SUNA (Antalya DOB), Şafak GÜÇ (Antalya DOB), M. Burak PEKTAŞ (Antalya DOB), Arzu AYDOĞDUMU (Antalya DOB) sahneyi paylaşıyorlar. Orkestra şefi Borislav IVANOV.

“Aida”nın ikinci temsilinde Antalya ve Mersin Devlet Opera Balesi sanatçıları sahnede olacak. 25 Ağustos 2017, Cuma akşamı sahnelenecek temsilin solistleri ise M. Koray DAMCIOĞLU, Nurdan KÜÇÜKEKMEKÇİ, Stare ÇELEBİ (Samsun DOB), Alaaddin ATASEVEN, Şafak GÜÇ, Engin SUNA, M. Burak PEKTAŞ, A. Zişan DAMCIOĞLU. Orkestra şefi ise Alexandru SAMUIL.

29 Ağustos Salı akşamı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi “Uyuyan Güzel”i, Piyotr İlyiç Çaykovski’nin eşsiz müzikleri eşliğinde Marius PETIPA koreografisi ile sahneye taşıyor. Uyarlayan Ayşem SUNAL SAVAŞKURT.

Kapanışta, 4 Eylül 2017 Pazartesi akşamı, Rusya’dan festivale katılan Moskova Natalia SATS Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu, “Şehrazat / Chopınia / Poloveç Dansları” üçlü dans gösterilerini sunuyor. Michael FOKIN’in koreografisini Andris LIEPA sahneye koyuyor.

Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali Tarihçesi

Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk opera / bale festivali, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, 1994 yılından bu yana Antalya’da bulunan iki bin yıllık Antik tiyatroda gerçekleştirilmektedir.

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, başta Antalya kenti olmak üzere Akdeniz kıyı şeridi boyunca yoğun ilgi görmekte, her yıl 60.000 ‘e ulaşan yerli ve yabancı izleyicisi ile ülkemizin gözde festivallerinin başında gelmektedir. Başlangıcından bu yana, ülkemizin sanat turizmine getirdiği katkılarla da önemli bir konuma ulaşmıştır.

Devlet Opera ve Baleleri’nin organize ettiği önemli sanat etkinliklerinden biri olan Aspendos Opera ve Bale Festivali; başlangıcından beş yıl sonra uluslararası kimliğe kavuşarak, her geçen yıl artan sanatsal kalitesi ile dünyanın önemli topluluklarının katılmak için sıraya girdikleri bir festival haline gelmiştir.

 

Avrupa’nın saygın kuruluşları arasında olan Avrupa Festivaller Birliği’ne ( EFA - European Festivals Association ) kabul edilen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, dünyadaki diğer festivallerle birlikte saygın yerini almıştır. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 2015 yılında, dünyanın ilk ve tek “Kalite Yönetim Belgesi” ödülünü (TS-EN-ISO 9001: 2000) alan festivalidir.

24. ULUSLARARASI ASPENDOS OPERA VE BALE FESTİVALİ

( 23 Ağustos 4 Eylül 2017 )

 

 

23 Ağustos 2017 AIDA G. VERDI

Çarşamba Antalya Devlet Opera ve Balesi

Opera Reji Kuzman POPOV

Orkestra Şefi Borislav IVANOV

Solistler

Kamen CHANEV, Dimitrinka RAYCHEVA,

Agunda KULAEVA, Murat GÜNEY, Engin SUNA,

Şafak GÜÇ, M. Burak PEKTAŞ, Arzu AYDOĞDUMU

 

 

25 Ağustos 2017 AIDA G. VERDI

Cuma Antalya Devlet Opera ve Balesi

Opera Reji Kuzman POPOV

Orkestra Şefi Alexandru SAMUIL

Solistler

M. Koray DAMCIOĞLU, Nurdan KÜÇÜKEKMEKÇİ,

Stare ÇELEBİ, Alaaddin ATASEVEN,

Şafak GÜÇ, Engin SUNA, M. Burak PEKTAŞ,

A. Zişan DAMCIOĞLU

 

28 Ağustos 2017 UYUYAN GÜZEL P. İ. ÇAYKOVSKİ

Pazartesi İstanbul Devlet Opera ve Balesi

Bale Koreografi Marius PETIPA Sahneye Koyan ve Düzenleyen

Ayşem SUNAL SAVAŞKURT

 

04 Eylül 2017 ŞEHRAZAT / CHOPINIANA / POLOVEÇ DANSLARI

Pazartesi Moskova Natalia Sats Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu

Bale Koreografi Mikhail FOKINE / Andris LIEPA

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X