Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Güzelbey: Lahmacun şehri kültür kentine dönüştü ANTALYA- Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan Gaziantep Büyükşehir eski belediye başkanı Dr.Asım Güzelbey, belediyecilik anlayışından başkanlık sonrası gastromi okullarında verdiği derslere değin tecrübelerini üyelerle paylaştı. Güzelbey, Gaziantep’in bir kültür kenti olmasına katkı sağladığı için mutlu olduğunu söyledi.

admin
Bu içerik 253 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Güzelbey: Lahmacun şehri kültür kentine dönüştü

ANTALYA- Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan Gaziantep Büyükşehir eski belediye başkanı Dr.Asım Güzelbey, belediyecilik anlayışından başkanlık sonrası gastromi okullarında verdiği derslere değin tecrübelerini üyelerle paylaştı. Güzelbey, Gaziantep’in bir kültür kenti olmasına katkı sağladığı için mutlu olduğunu söyledi.

10 YILLIK DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI

Salı Grubu'nun haftalık olağan toplantısı , Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulubü'nde yapıldı. Her hafta alanında yetkin bir başka ismi ağırlayan grubun bu haftaki konuğu Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 10 yıl sürdüren Dr. Asım Güzelbey oldu. “Lahmacun ve Baklava Şehri Gaziantep’in 10 Yılda Turizm ve Kültür Şehrine Dönüşümü” başlığı altında konuşan Güzelbey, kente 17 tane müze kazandırmanın kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

KADİM ŞEHİR GAZİANTEP

Milli Görüşe mensup olmadığını belirterek sözlerine başlayan Güzelbey, Gaziantep’in coğrafi ve kültürel olarak tarihteki yerini hatırlatarak sözlerini sürdürdü. Güzelbey, “Tarihteki ilk anlaşma olan Kadeş Barış Anlaşması bu topraklarda imzalanmıştır. Sadece lahmacunla anılan bir kent olmasının haksızlık olacağı görüşünden yola çıkarak hizmet ürettik. Yönetimimizi şehrin tarihi kimliğini öne çıkarmak üzerine kurguladık” dedi.

KENT KİMLİĞİ OLUŞTURDUK

Bölgede unutulmuş ve göz ardı edilmiş tarihi yerlere özel önem verdiklerine değinen Güzelbey, “Karkamış bugün Bolonya Üniversitesi tarafından kazılıyor, Rumkale artık daha çok biliniyor. Depo olarak kullanılan Aziz Bedros Kilise’sini kente ve kent turizmine kazandırdık. Gaziantep Mutfak Sanatları Müzesi ,Atatürk Müzesi kentimizin kimliğini yansıtan doğru çalışmalar oldu. Lahmacun şehri birden bire kültür şehri olmaya başladı” diye konuştu.

HER ZAMAN ÖNCE ÜLKEM DEDİM

Hekimlik hayatında 30 yıl mesai harcayacağını ve belediye başkanlığını 10 yıl yapacağını hedefleyerek yola çıktığına değinen Güzelbey, “Hayat planımız içinde başkanlık için 10 yıl yeterli idi. Suriye politikasının yanlış olduğunu da ifade ettik ama onun dışında 2 dönem başkanlık yapıp bırakmayı kendim istedim. Her zaman öncelikle ülkem kentim sonrasında ailem ve sonrasında siyasi parti olarak hareket ettim” dedi.

ATATÜRK MÜZESİ ŞU AN KAPALI

Mevcut Belediye Başkanı Fatma Şahin’e de seçimlerde destek olduğuna değinen Güzelbey, devir teslim töreni yapamamasının kendisini üzdüğünü de belirterek başkanlık sonrası yaşamını Estonya’da sürdürdüğünü sözlerine ekledi. Gelen sorular üzerine Yılmaz Büyükerşen hocanın desteği ile yapılan Atatürk heykeline 3D TRD robotu içeren “Gaziantep Atatürk Müzesi” nin bugün kapalı olduğunu da söyledi.

ESTONYA’DA AŞÇILIK DERSİ VERİYOR

Sınır Tanımayan Doktorlar Grubu içinde ferdi mesailerine de değinen Güzelbey Yalova Depremi’nde Veli Göçer’in yaptığı binaların altında kalan İsrailli Şiran adlı genç kızı nasıl kurtardıklarını da üyelere anlattı. Aynı zamanda diplomalı bir aşçı olduğuna da değinen Güzelbey, Estonya’da bir gastronomi okulunda haftada bir gün ders verdiğini ve Antep yemeklerini yaptığını mutfakla uğraşmaktan büyük haz duyduğunu ifade etti.

GENİŞ KATILIMLI BULUŞMA

Toplantıya, Antalya Büyükşehir Belediyesi ‘nin Gaziantep’ten sonra Antalya’da görev yapan Başkan Danışmanı İbrahim Evrim , Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden ANSET’in Genel Müdürü Gaye Doğanoğlu , Muratpaşa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Feyyaz Yıldırım’da konuk olarak katıldı. Her düşünceden fikir ve siyaset insanları ile bir araya gelmenin zenginlik olduğuna değinen Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç, günün anısına Asım Güzelbey’e bir plaket armağan etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X