Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert
Advert

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 23 Ağustos – 4 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen 24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 2000 yıllık Aspendos Antik Tiyatroda AIDA ile başladı.

admin
Bu içerik 293 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından

23 Ağustos – 4 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen

24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

2000 yıllık Aspendos Antik Tiyatroda

AIDA ile başladı.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 23 Ağustos – 4 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen 24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali “AIDA” ile muhteşem bir açılış yaptı.

 

Festivalin ilk temsilinde Varna Operası Başrejisörü Kuzman Popov’un rejisi ile yerli ve yabancı solistlerin yer aldığı “AIDA” operasında orkestrayı şef Borislav Ivanov yönetti. Aspendos Antik Tiyatrosunun büyülü atmosferinde sahnelenen eserin dekor tasarımı Savaş Camgöz ve Özgür Usta, kostüm tasarımı Savaş Camgöz ve Gazal Erten, ışık tasarımı Mustafa Eski ve koreografisi Armağan Davran tarafından hazırlanırken, Antalya ve Mersin DOB korosunu şef Mahir Seyrek yönetti.

 

300 kişilik kadro ile sahnelenen eserin açılış gecesinde “Radames” rolünü Viyana Devlet Operası sanatçısı Kamen Chanev, “Aida” rolünü Varna Operası sanatçısı Dimitrinka Raycheva, “Amneris” rolünü Bolşoy Tiyatrosu sanatçısı Agunda Kulaeva, “Amonasro” rolünü İstanbul DOB sanatçısı Murat Güney, “Ramfis” rolünü Antalya DOB sanatçısı Engin Suna, “Il Re” rolünü Antalya DOB sanatçısı Şafak Güç, “Un Messaggero” rolünü Antalya DOB sanatçısı Burak Pektaş, “Sacerdotessa” rolünü Antalya DOB sanatçısı Arzu Aydoğdumu canlandırdı.

 

 Konusu Mısır’da geçen ve Mısır prensesi Amneris ve Habeş prensesi Aida’nın, Mısır ordusunun genç kumandanı Radames’e olan aşklarının anlatıldığı eserde sanatçılar uzun süre ayakta alkışlandı. Gecede sanatseverlerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yalman, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Sibel Kızılateş, Rusya Federasyonu Başkonsolosu Oleg Rogoza, Kazakistan Konsolos Yardımcısı Nyshankul Karatayeva, Antalya Müzesi Müdür vekili Mustafa Samur olmak üzere Antalya protokolünden çok sayıda katılım gerçekleşti.

 

Aida’nın ikinci temsilinde Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçıları sahnede olacak. 25 Ağustos 2017 Cuma akşamı saat: 21.00’de gerçekleştirilecek temsilin solistleri; Koray Damcıoğlu, Nurdan Küçükekmekçi, Stare Çelebi (Samsun DOB sanatçısı), Alaaddin Ataseven, Şafak Güç, Engin Suna, Burak Pektaş ve Zişan Damcıoğlu. Orkestra şefi ise Alexandru Samuil.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X