Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert
Advert

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 23 Ağustos – 4 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen 24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin kapanışı Moskova Natalia Sats Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu tarafından sahnelenecek Şehrazat/Chopiniana/Poloveç Dansları ile yapılacak.

admin
Bu içerik 241 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali “ŞEHRAZAT/CHOPINIANA/POLOVEÇ DANSLARI” ile kapanış yapacak.

 Festivalin son temsili olan “Şehrazat/Chopiniana/Poloveç Dansları” balelerini konuk Moskova Natalia Sats Devlet Opera ve Balesi topluluğu, Michael Fokine’in şiirsel koreografisini dünyanın en önemli koreografları arasında gösterilen Andris Liepa’nın sahnelemesi ve düzenlemesiyle izleyenlerin beğenisine sunuyor. Eserin Müzik Yönetmeni ve Orkestra Şefi Alevtina Ioffe.

İlk eser “Şehrazat”

N. Rimsky-Korsakov’un müziği ile birinci perdede sahnelenecek olan “Şehrazat”ın dekor ve kostüm tasarımı Leon Bakst ve Anatoly Nezhny imzası taşırken, eserde ‘Zübeyde’ rolünü Alisa Sodoleva, ‘Altın Köle’ rolünü Bakhtiyar Adamzhan, ‘Şehriyar’ rolünü Oleg Fomin, ‘Şahzaman’ rolünü Maxim Podshivalenko, ‘Kızlar Ağası’ rolünü Sergey Belomysov ve ‘Cariyeler’i Yulia Belyakova, Ekaterina Zaytseva, Victoria Eremenko canlandıracak. 45 dakika sürecek olan ve Sultan sarayındaki aşkın iniş çıkışlarını konu alan bale eseri Şehrazat, 20. yüzyıl tiyatrosunun ahlaki sınırları içinde olabildiğince tutkuya bulanmış devrim niteliğindeki koreografik konusuyla dans tarihine geçmiştir.

İkinci eser “Chopiniana”

1907 yılında St.Petersburg’da doğan ve 1909 yılında Paris’te yeni ismi Les Sylphides ile devam eden romantik bir bale eseri olan Chopiniana’nın müziği F. Chopin’e, dekor ve kostüm tasarımı Alexandre Benois ve Anatoly Nezhny’e ait. Gecenin ikinci perdesinde ilk olarak sahnelenecek eserde ‘Genç Adam’ı Ivan Titov, ‘ Giriş’i Anna Markova, ‘Yedinci Vals’i Anna Markova ve Ivan Titov, ‘Mazurka’yı Ekaterina Zaytseva, ‘Onbirinci Vals’i Alevtina Kasatkina, ‘İki Peri’yi Yulia Belyakova ve Victoria Eremenko canlandıracak. 35 dakika sürecek olan eser, orkestra düzenlemesi A. Glazunov tarafından yapılan, kanatlı perilerin F. Chopin’in piyano müziği eşliğinde dans ettiği şiirsel bir romantizm rüyasıdır.

Son eser “Poloveç Dansları”

Müzik ve librettosu Alexander Borodin’e ait olan “Poloveç Dansları”nın dekor ve kostüm tasarımı Nicholas Roerich ve Anna Nezhny tarafından hazırlandı. Gecede son olarak sahnelecek eserde ‘Poloveç’ rolünü Maxim Pavlov, ‘Tutsak Kadın’ rolünü Natalia Savelieva ve ‘Poloveç Kadını’ rolünü Alevtina Kasatkina canlandıracak. Alexander Borodin’in ‘Prens Igor’ operasından bir bölüm olan bu bale eseri, 1890 yılında Mariinsky Tiyatrosu’ndaki ilk temsilinden neredeyse hemen sonra bağımsız ve çok sevilen bir bale eseri haline gelmiştir. 20 dakika sürecek ve kalp atışlarını hızlandıracak bu dans gösterisi kısa sürede Diaghilev’in gurur ve sevinç kaynağı, Rus balesinin de dönüm noktalarından biri olmuştur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X