Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert
Advert

Döşemealtı Belediyesi tarafından projelendirilip kısa sürede tamamlanan, Antalya'nın ilk ekolojik kreşi herkesin ilgi odağı olmayı başardı.

admin
Bu içerik 264 kez okundu.
Advert

Tüm hazırlıkları tamamlanan ekolojik kreş, çatısındaki güneş panelleriyle kendi enerjisini üretecek. Çocuklara hayvan ve doğa sevgisini aşılamak amacıyla bazı hayvan türleri kreşteki yerini alırken, çocuklar bitki ve sebze yetiştirerek toprağa dokunacak.

Vizyon proje…

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç'in vizyon projelerinden biri daha hayata geçiyor. Çıplaklı Mahallesi'nde 3 bin 600 metrekare alan üzerine projelendirilen Antalya'nın ilk ekolojik kreşinde hazırlıklar tamamlandı. Pazartesi günü açılacak ekolojik kreşte artık çocuk sesleri yankılanacak.

Çocuklar doğayla iç içe olacak…

Döşemealtı Belediyesi tarafından projelendirilen ekolojik kreşin detayları kreş anlayışına yeni boyutlar getiriyor. Klasik kreş eğitimlerinin yanı sıra günlük çiftlik hayatının öğretileceği mini uygulama tarlalarıyla çocuklar toprağa dokunabilecek, sebze ve meyve yetiştirecek. Döşemealtı Belediyesi’nin kreşinde; tavuk, horoz, tavus kuşu ve ördek gibi hayvan türleri getirilirken,  önümüzdeki günlerde midilli at, 2 keçi ile 2 koyun ahırdaki yerini alacak.

Belediyenin imkanlarıyla yapıldı…

Kreşin çevre düzenlemesi tamamlanırken, bahçesinde oyun grupları, kum havuzu, uygulama bahçesi bulunuyor. İki katlı binada ise drama, müzik sınıfı, mini sinema sınıfı temel İngilizce sınıfları da yer alıyor. Kreşe yerleştirilen oyuncakların tamamı çocuklara zarar vermemesi için Avrupa standartlarında malzemelerden yapıldı. Kreşin çevre düzenlemesi, oturma grupları, peyzaj çalışmalarının önemli bir bölümü Belediye’nin kendi atölyelerinde hazırlanıp belediye çalışanları tarafından uygulandı.

Kreş enerjisini güneşten alacak…

Kreşte çocukların sorunların çözümünde destek olması amacıyla bir psikolog, sağlıklı beslenmelerini sağlamak için diyetisyen görev yapacak.  İki katlı olan kreşin iç avlusunun üst kısmı açık ve binanın tamamı cam kaplamalı olarak inşa edildi. Çatıya yerleştirilen güneş panelleriyle, kreş kendi enerjisini de üretecek.

Türkiye’de örnek…

Nitelikleri itibariyle benzerlerinden çok daha farklı bir kreş projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, çalışmaları yerinde inceleyip Kreş Müdürü Fatih Çelik’den bilgi aldı. Genç yaptığı açıklamasında, "Klasik kreş eğitimlerinin yanısıra çocuklar  doğayla iç içe olacak. Hayvan sevgisi ve doğa bilincini çocuklara aşılamayı hedefliyoruz. Özellikleriyle fark yaratacağını ve Türkiye'deki kreş projeleri arasında örnek olacağını düşünüyorum " dedi.

Ayrıca aileler, yıl boyu ekolojik kreşe kayıt yaptırabilecek. Özel olarak dizayn edilen kreşin 20 kişilik 6 sınıfı bulunuyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X