Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert
Advert

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre nüfusunun yüzde 13’ü, 60 yaş ve üstünden oluşan Muratpaşa Belediyesi, bugün sayıları 3’e ulaşan Yaşlı Evi’yle, 3 bin 298 kıdemli kent sakinine doğrudan ulaşıyor

admin
Bu içerik 166 kez okundu.
Advert

Muratpaşa, TUİK’in son açıkladığı nüfus istatistiklerine göre Antalya’nın 12 ilçesinin sahip olduğu nüfustan daha fazla 60 yaş ve üstü nüfusa sahip. 486 bin 408 nüfusa sahip ilçenin yüzde 13’ünü yani 63 bin 731’ini bu nüfus grubu oluşturuyor. Antalya ortalamasının üzerinde 60 yaş ve üstü nüfusun bulunduğu ilçede Muratpaşa Belediyesi, 3 yılda birbiri ardına kurulan Yaşlı Evleriyle bu yaş grubunda ulaştığı nüfus 3 bin 298 oldu.

GÜNÜ GEÇİŞTİRMİYORLAR

Muratpaşa Belediyesi’nin kıdemli kent sakinlerine yönelik çalışmaları, 1 Ekim 2014 Dünya Yaşlılar Günü’nde Falez 2 Parkı'nda, kentin en güzel manzaralarından birine sahip bir noktada ilk Yaşlı Evini açmasıyla başladı. Bu evleri sırasıyla Fener ve Soğuksu mahalleleri Yaşlı Evleri izledi. Zaman içinde üyelerinin adını ‘Gönül Bahçesi’ koyduğu bu yerler, Muratpaşa’da 60 yaş ve üstü nüfusun gün geçirdiği yerler olmanın çok ötesine geçmeyi başardı.

UZMAN PERSONEL

Sosyal hizmet uzmanları ve gerontologların görev aldığı merkezler, 60 yaş ve üzeri Muratpaşa sakinlerine üyelik sistemiyle birbirinden farklı alanlarda hizmet vermeye başladı. Yaşlı Evleri’nde sabah sporuyla başlayan gün tiyatro, satranç, minyatür boyama gibi kurslarla devam etti.

DANS ŞAMPİYONLARI

Zaman içinde bu kurslara dans, Türk Halk Müziği kursları, koro çalışmaları da eklendi. Dans kurslarına kayıt yaptıran kıdemli kent sakinleri, işi o kadar sıkı tuttu ki, Ekim 2016’da Belek’te düzenlenen Dünya Dans Şampiyonası’nda yaş gruplarında Dünya Şampiyonu oldu. Yaşlı Evi’nin dans takımı zaman içinde yeni katılımlarla genişlerken bu yıl Adana’da katıldıkları Türkiye Dans Şampiyonası’nda tüm birinciliklere ambargo koydu. En genci 60 en yaşlısı 72 yaşında olan 8 çift, sadece şampiyonluğu değil diğer kürsü derecelerini de kazandı.

ALZHEİMERE KARŞI SUDOKU

Muratpaşa Belediyesi Yaşlı Evlerinde, kıdemli kent sakinlerinin kendisini unutkanlık ve hafıza kaybıyla gösteren Alzheimer’dan korunmak ve sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmelerini sağlamak için de programlar düzenlemeye başladı. Bu amaçla başta birbirinden farklı desenlerin farklı renkler boyandığı mandala, sudoku başta olmak üzere farklı zeka oyunları ve örgü kursları açıldı.   

YAŞLI EVİNDE DÜĞÜN VAR

Yaşlı Evleri, Muratpaşa’da kıdemli kent sakinleri için yeni bir yaşam alanı olurken yeni mutluluklara da kapı araladı. Yaşlı Evi’nin kurslarında tanışan 74 Hüseyin Soner ve 64 Filiz Akyer’in evlilikleri 2’nci yılını geride bıraktı.

Muratpaşa Belediyesi, bu çalışmalarıyla Dünya Sağlık Örgütü Yaşlı Dostu Kentler ve Toplumlar Ağı’na da kabul edildi.

ÜYELİK BU KADAR BASİT

Muratpaşa Belediyesi’nin yaşlı evlerine 2 vesikalık fotoğrafıyla birlikte ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisiyle gelen Muratpaşa’nın 60 yaş ve üstü kıdemli kent sakinleri üye olabiliyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X