Advert
Advert Advert
Advert

Antalya - Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Yüksel Arslan , “Eğitimin ayak üstü biz hallederiz siz karışmayın” diyebileceğimiz bir konu olmadığını ifade ederek, Antalya’da 2400 Suriyeli çocuğun eğitim gördüğünü de söyledi.

admin
Bu içerik 238 kez okundu.
Advert

1280 DERSLİK DAHA GEREK

Salı Grubu'nun haftalık olağan toplantısı , Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulubü'nde yapıldı. Bu haftanın konuğu “Eğitim ve Vizyon” başlığı altında  Antalya Milli Eğitim Müdür Vekili Yüksel Arslan  oldu. 1621 eğitim kurumu bulunduğundan bahseden Arslan, “17 bin derslik 33 bin çalışan 444 bin öğrenci ile Antalya eğitim camiası büyük bir camiadır. 1280 dersliğimiz daha olduğunda tekli eğitim sistemi de oturacak” dedi.

2400 SURİYELİ ÖĞRENCİYE EĞİTİM

Yüksel, yerel yönetimlerle cezaevleri ile işbirliği içinde 2017 yılında“Hayat Boyu Öğrenme” programları ile de 119 bin kursiyerin eğitim aldığını ifade etti. Geçici Eğitim Merkezleri’nde 43 öğretmen vasıtası ile Suriyeli öğrencilere de eğitim verildiğini ifade eden Arslan, “Bakanlığımızın yaptığı anketler  100 Suriyeliden   80’nin kalıcı olduğunu söylüyor . Bu çocuklar da  bizim . Onların entegresini sağlamak zorundayız. Ailelerine de çocuklara da eğitim veriyoruz Türkçe öğretiyoruz”diye konuştu.

ELBABDA ANTALYA ADINA OKUL

Geçtiğimiz yıl düzenlenen bir destek kampanyası ile bir ilke imza atılacağına değinen Arslan, “Öğrencilerimizin gönüllerinden kopanlarla dev bir kampanya yaptık . Her öğrencimiz 1 TL verdi. Elbab ve Cerablus’ta  köylerde 3 ilkokul yapacağız Antalyamız adına . Bu kaynaşmayı sağlamak zorundayız. Gelecekte kör alanlarımızın oluşmaması için Suriyeli çocuklar entegre olmalı” dedi. Yüksel kentte  bulunan  8000 kadar özel yetenekli üstün zekalı çocuklara ulaşmak için de özel bir çaba sarf ettiklerini söyledi.

İMAM HATİPLER İSTEĞE BAĞLI AÇILIYOR

Antalya’nın her zaman Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna ve ortak sınavlarda 5 puan önde olduğuna değinen  Arslan, “ FETÖ operasyonları ile 17 binaya el konuldu. Bunların hepsi imam hatip olmadı. 8 tanesi imam hatip 8 tanesi teknik veyahut meslek lisesi oldu. Uçak Bakım ve Motor Teknolojileri Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Aksu’da bu  okul Türkiye’ye model oluyor” dedi. Yeni açılan imam hatip okullarına ilişkin soruları da cevaplayan Yüksel, “Veli talepleri noktasında okulun erişim haritası bu okulların belirlenmesinde rol oynuyor”dedi.

KAÇAK EĞİTİM KURUMLARINA GEÇİT YOK

2017 yılında yenilenen “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği”ne değinen Arslan, yurt denetimlerine büyük önem verdiklerini söyledi. Kaçak Eğitim Kurumu Takip Komisyonu olarak 1 trilyonun üzerinde kaçak kurumlara ceza kestiklerinin altını çizdi. Eğitim konusunun büyük önem taşıdığına değinen Başkan Koç ise “Yoğunluğu hasebi ile müdür beye zor ulaştık . Kentimizin eğitim durumu karnesi ile ilgili gelişmeleri ilk ağızdan dinledik.Teşekkür ederiz” dedi. Toplantı soru cevap bölümünün ardından plaket takdimi  ile son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X