Advert
Advert Advert
Advert

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) bu hafta finans gündemi ile buluştu. Salı Grubu’na konuk olan Ersin Özince “Türkiye ve Dünyadaki Finans Sektöründeki Gelişmeler” başlığı altında fikirlerini paylaştı. Özince,“Paranın demokrasisi yoksa da demokrasi olmuyor” şeklinde konuştu.

admin
Bu içerik 192 kez okundu.
Advert

EKONOMİ TOPLUMSAL MUTABAKATTIR

Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulubü'nde yapılan toplantının  konuğu Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince oldu. Özince, ülkemizdeki ve dünyadaki finans sektörüne ilişkin fikirlerini üyelere aktardı. Özince “Ekonomi insanları mutlu etmek olsak gerek ekonomi felsefesi yapmış büyük ekonomistler diyorlar ki ekonominin toplumsal bir mutabakattır aslında”dedi. Temalı bankaların kurulması gerektiğine değinen Özince turizm finansmanın dünyada böyle yapılmadığını turizmcilerin ‘Turizm Bankası’ kurulması için taleplerinin olması gerektiğini söyledi.

O KADAR ÇOK ŞEF VAR Kİ KIZILDERİLİ KALMADI

Özince, “Ekonomide birey bir yerde emeği ile bir konum sahibi olmayı arzu ediyor. Bir denge içinde de herkes birbirini kabulleniyor. Ekonomi toplumsal refah içindir.  Kominist  pratiklerin artık iktisadi model olmaktan çok uzaklaştığını görüyoruz. Kapitalist sürece bakıldığında burada da ciddi sorunlar var. Thomas Piketty adında bir iktisad profesörü diyor ki : ‘O kadar çok şef var ki Kızılderili kalmadı geriye”Kapitalizmde  biz zengini daha zengin yapa yapa yapa dönmeye yerimiz kalmadı. Ne daha fazla istismar edilecek üretim kaynakları mevzu bahis ne de insanların tüketecek güçleri kaldı.  Kapitalizmin bu şekilde sürdürülmesine imkan kalmadı sömürülecek iş gücü kalmadı deniyor” diye konuştu.

İKTİSAD KONGRESİ BİR VİZYONDUR

Osmanlı da uzun yıllar  fiziki ve sosyal alt yapıya yatırım ihmal edildiğini söyleyen Özince, “Yabancılara emanet edilmiş. 1922  yılına gelince TC kurucuları toplanmış her disiplinden insanı bir araya getirmiş. Cumhuriyet kurulmadan önce İzmir de toplanan İktisad Kongresi çok mühimdir. Orada ortaya çok önemli bir vizyon konulmuştur. Atatürk ‘Ulusal Bağımsızlık iktisadi bağımsızlıkla taçlanır” demiştir.  Bugün de kongre minvalinde fikirler üretmemiz gerektiğini düşünüyorum . Ekonomik bağımsızlık olmasa dik durabilir misiniz? Şu an iktisadi bağımsızlık ne noktadadır tartışılır. Bağımsızlığımız ciddi bir sorundur bugün de. Borçlanarak yapılıyor yatırımlar ve yabancı para üzerinden borç alıyoruz. Ne yazık ki kendi paramızın değerini korumakta başarısızız” diye konuştu.

FİNANSAL BİR ALT YAPIYA SAHİP DEĞİLİZ

Ülkede ciddi bir alt yapı çalışması olduğuna değinen yönetim kurulu başkanı Özince, “Ekonomi yönetimlerinde en önemli şey özgür anlaşılabilir ve öngörülebilir olmaktır. Türkiye Cumhuriyetinin ülkemizin bu konuda ciddi problemleri vardır. Muazzam yollar alt yapı çalışmaları mevcut ama ne yazık ki finansal bir alt yapıya sahip değiliz. Yapılan alt yapı çalışmaları mutluluk verici ama 400 milyar TL’yi geçen borçların da nasıl ödeneceği düşünülmesi gereken bir konudur. Antalya’da da Yozgat’da dolar konuşuluyor çünkü ülkemizde mevduatın yüzde 40’a yakınız döviz üzerinden tasarruf  ediliyor . Paranıza güvenilmiyor ” dedi.

FAİZ DEĞİL ESAS  ENFLASYON HARAM OLMALI

Özince, faiz haram diyenlere karşı olarak esas enflasyonun haram olması gerektiğini söylediğini hatırlatarak, “Mutlaktır bunlar diyorlar.. Enflasyon karşısında alın teri ile biriken tasarrufu eritmesin birisi. Vergimi veriyorum emekli maaşım erimesin ama.  Yarınından endişe eden toplumlar tasarruflarını bir şekilde gömmeyi saklamayı tercih ederler .Kapitalizm konusunda debelenip duran bir ülkeyiz. Atatürk ve Celal Bayar dışında ekonomi vizyonu olan kimseyi göremiyorum. Bir de girişimciliğin gelişmesi açısından taraftarı olmasam da Turgut Özal’ı anmak lazım. Ekonomik büyüklüklere göre biz de bankacılık sektörü tık nefes ilerliyor sermaye piyasası işte çok sığ bir noktada olanı da spekülatörlerin elinde.  Ekonominin motoru yetersizdir” dedi.

SALI GRUBUNA ÖZEL TEŞEKKÜR

Bugün bankaların mevduatlarından fazla kredi verdiğine değinen Özince,  turizm yatırımcılarının iş adamlarının krediler ve yatırımlarla ilgili sorularını da cevapladı.“İş Bankası modeli ile yeni bankaların kurulması gerekiyor. İnşaat, Kalkınma Bankası Turizm Bankası kurulabilir.  Turizmciler bunu talep etmeli. Yıllarca bize gayrimenkule kredi vermek yasaktı düşünün. Gayri safi milli hasılası genç insanın girişimci ruhu ile bağdaşık bir mali sektör kuramayacağız çünkü bunu anlayan insanlar tarafından yönetilmiyoruz. Kimdir bunu anlayan bilmiyorum. Kazanana nefretle bakmayacak bir kere” dedi. Sivil toplum hareketinin önemine  de değinen Özince Salı Grubu’nun diyalog zeminine hayran kaldığını da sözlerine ekledi. Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç, günün anısına Özince’ye bir plaket armağan etti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X