Advert
Advert Advert
Advert

Muratpaşa Belediyesi’nin acımasız bir cinayete kurban giden doğa ve yaşam savunucusu Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin isimlerini verdiği park 4 Kasım Cumartesi saat 12.00’de açılıyor.

admin
Bu içerik 205 kez okundu.
Advert

Açılış sonrasında Türkiye’nin farklı kentlerinden gelecek doğa ve yaşam savunucuları, Türkiye’de çevre mücadelesini düzenlenecek formlarla tartışılacak.  

Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çifti, cinayete kurban gittiklerinde 61 yaşındaydı. Emekliliklerinde doğa yakın olmak için Finike’nin Kızılcık yaylasına yerleşmişlerdi. Yayladaki 2 katlı evlerine ‘Ali Babanın Çiftliği’ adını veren çiftin doğayla uyumlu bir yaşam arzularının önündeki engel ise bölgede birbiri ardına açılan taş ve maden ocaklarıydı.

Aynı zamanda Finike’nin yükseklerindeki sedir ormanı dokusunu yok eden taş ve maden ocaklarına karşı mücadele eden çift, 9 Mayıs günü evlerine giren bir kişi tarafından katledildi. Zanlı Ali Yumaç'ın yakalandıktan sonra cinayeti para karşılığı işlediğini itiraf etti. Daha sonra ifadesini değiştirerek bunu kendi başına hırsızlık için yaptığını söyledi ancak şüpheli Eylül ayında tutuklu bulunduğu Alanya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki koğuşunda intihar etti.

Türkiye’de ilk kez iki insan doğuya koruma adına mücadele verirken öldürülürken Muratpaşa Belediye Meclisi, Eylül ayı oturumunda, çiftin isimlerinin Güzeloluk Mahallesi’nde 1888 – 1889 sokak kesişiminde yer alan parka verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

9 bin 285 metrekare genişliğindeki Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu Çevre Bilinci Park, 4 Kasım Cumartesi saat 12.00’de açılacak. Açılış sonrasında Türkiye’nin farklı kentlerinden gelecek doğa ve yaşam savunucuları, Türkiye’de çevre mücadelesini düzenlenecek formlarla tartışılacak. Formlar akşam saatlerine kadar devam edecek.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X