Advert
Advert Advert
Advert

“Fındıkkıran ve Fareler Kralı” öyküsünden uyarlanan Tchaikovsky’nin Fındıkkıran balesi, Antalyalı sanatseverlerle bu sezon son kez buluşmaya hazırlanıyor.

admin
Bu içerik 315 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Fındıkkıran ve Fareler Kralı” öyküsünden uyarlanan Tchaikovsky’nin Fındıkkıran balesi, Antalyalı sanatseverlerle bu sezon son kez buluşmaya hazırlanıyor.

Yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiş ve dünyaca ünlü bale toplulukları tarafından yeni yıl öncesi sahnelenen “Fındıkkıran” balesi, Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) tarafından 09 Aralık Cumartesi ve 12 Aralık Salı Saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde bu sezon son kez gerçekleştirilecek.

Tchaikovsky’nin bestelediği son bale olan eserin reji ve koreografisi Mehmet Balkan’a ait. Türkiye’nin en başarılı orkestraları arasında gösterilen Antalya DOB Orkestrası’nı şef Hakan Kalkan yönetiyor. Lale Balkan’ın sahne yönetmeni olduğu eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Aydan Çınar ve ışık tasarımı Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Rüyada maceralı yolculuk

E.T.A. Hoffmann’ın “Fındıkkıran ve Fareler Kralı” öyküsünden uyarlama olan yapıtta, Clara, yılbaşında hediye olarak, amcası Drosellmayer’den kurşun bir asker (Fındıkkıran) alır. Clara’nın aldığı hediyeyi kıskanan kardeşi Fritz, Fındıkkıran’ı almak isteyince oyuncak kırılır ve Clara üzülür. Yılbaşı partisi bittiğinde tüm konuklar ayrılır. Uykusu kaçan Clara oyuncağını merak eder. Yılbaşı ağacının altına giden Clara orada uykuya dalar ve seyirciyi rüyasında maceradan maceraya götürür.

Güçlü dansçı kadrosu

İki perdelik eserde “Şeker Perisi” rolünde Iaroslava Volkova ve “Şeker Prens” rolünde Tolga Burçak izleyici karşısında olurken, “Clara”yı Müge Ünal, “Fındıkkıran Prens”i Tolga Burçak, “Fındıkkıran”ı Umut Çaltekin, “Drosellmayer”i Evren İskender, “İyilik Perisi”ni Esra Taner ve “Çiçek Valsi Prens”i Berkay Günay canlandıracak.

 

Fiyatları 20 TL ve 30 TL olan gecenin biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi’ndeki opera gişesinin yanı sıra www.biletiva.com internet adresinden de temin edilebilir.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X