Reklamı Geç
Advert
Advert

Dünya Sağlık Spor Kongre ve Fuarı (HESTOUREX), 06-09 Nisan tarihlerinde Antalya Expo Center’da düzenlenecek.

admin
Bu içerik 487 kez okundu.
Advert

Dışişleri Bakanlığı çatısı altında Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen HESTOUREX, 150 ülkeden 4 bin kişilik satın alma heyetinin katılımıyla kapılarını açacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun himayesinde, bir araya gelecek sağlık sektörünün önde gelenleri ile spor ve turizm temsilcileri, dünyanın en iyi destinasyonları arasında yer alan Antalya´nın sadece yaz sezonunda değil, yılın 12 ayında da ziyaret edilebilecek bir kent olduğunu gösterecek.

 

HESTOUREX Danışma Kurulu, fuar öncesi son değerlendirme toplantısını Antalya Expo Center´daki Papatya Salonu´nda yaptı. Toplantıda davetli sayısı, stantlar, katılımcı ülkeler ve fuar günlüğü hakkında son bilgiler aktarıldı. Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, "Hem sektörümüze hem ülkemize fayda sağlaması için gece gündüz çalıştık. Antalya bunu hak ediyor. Sağlık ve spor turizminin öncü kuruluşları, tur operatörleri, turizm acenteleri, spor kulüpleri ve başkanları hepsi Antalya´ya gelip tüm tesislerimizi yerinde inceleme şansı bulacak" dedi.

 

Bu organizasyonun daha önce hiçbir ülkede yapılmadığına değinen Çakmak, "Ülkemizin güvenli, önemli bir turizm destinasyonu olduğunu sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını, tüm çeşitlerini, rafımızda duran o mücevherlerimizi bu sayede sergilemeye olacağız. Bu organizasyon ülke ve turizm ekonomisinin canlanması yönünde katkıda bulunacak" diye konuştu. 

 

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz da Türkiye´nin gerek coğrafi yapısı, gerekse doğal güzellikleri ve tabiatıyla sağlık ve spor turizmine çok elverişli bir ülke olduğunu belirtti. Prof. Dr. Necat Yılmaz, “Etrafımızdaki ülkelerde sağlık harcaması yapabilecek ama yeterli kalitede sağlık hizmetine ulaşamayan büyük bir nüfus yaşamakta. Biz bu nüfusu sağlık turizminde hedef kitle olarak seçmiş bulunuyoruz. Bu kongre ve fuarda etrafımızdaki coğrafyada Ortadoğu´dan, Balkanlardan, Afrika´dan ve Avrupa´dan katılımcılar olacaktır" dedi.

 

Prof. Dr. Yılmaz, turizmde yaşanan olumsuzluklara rağmen sağlık turizminde devamlı yükselen bir trendin devam ettiğine dikkati çekti. 

 

"SPOR TURİZMİNİN GELİŞİMİNİ SAĞLAYACAĞIZ"

 

HESTOUREX´in Genel Sekreterliğini üstlenen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu da bu tür geniş kapsamlı etkinliklerin ülke turizmini ve tanıtımını sağlandığını belirterek, “Antalya, golf ve futbol başta olmak üzere birçok kampın ve turnuvanın yapıldığı il. Bunu diğer branşlara da yaymak ve gelişimini sağlamak asıl amacımız. Bu kongre ve fuarın ilimize çok büyük katkıları olacaktır" dedi.

 

FUARIN VİTRİNİ 68 YAŞINDAKİ ALİ BIDI

 

Fuarın gerçekleşeceği Antalya Expo Center´ı işleten ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ise fuarda adeta bir vitrin görevi görecek. Almanya ve Türkiye´deki yaşantısında yıllarca ilaç kullanan ve birçok hastalık geçiren 68 yaşındaki Ali Bıdı, son 10 yılda geçirdiği değişimi ve nasıl triatlon şampiyonu olduğunu yerli ve yabancı misafirlere anlatacak.

 

ŞEHRİN POTANSİYELİ

 

Antalya´nın deniz, kum ve güneşe bağlı ciddi bir turizm potansiyeli olduğunu ancak kentin sadece bundan ibaret olmadığını belirten Vali Münir Karaloğlu ise şöyle konuştu: 

 

"Antalya´nın en büyük problemlerinden birisi pazarı diğeri ise turizmi çeşitlendirmek. Antalya´da bu konuda hep bir gayret var zaten. HESTOUREX ile Antalya´nın deniz, kum, güneşin dışında sağlık ve spor turizmi ve alternatif turizm dallarındaki potansiyelini ortaya koyacağız. Bu şehrin hem sağlık hem spor için büyük avantajlarının olduğu göstereceğiz. Bu şehrin macera ve alternatif turizm açısından ciddi bir potansiyeli olduğunu bu fuarla birlikte dünyaya yeniden ilan etmiş olacağız."

 

Yunanistan´daki sağlık hizmetlerinde yaşanan problemlerin Antalya´daki sağlık turizmine katkı sağlayacağına da değinen Vali Münir Karaloğlu, “Yunanistan´daki bu sağlık problemi hem Türkiye´nin hem Antalya´nın sağlık turizminden pay almasını sağlayacaktır ama sadece Yunanistan olarak bakmamak lazım. Antalya´dan dünyanın 240 noktasına direkt uçuş yapılabiliyor" dedi. 

 

Spor Turizmi Birliği Başkanı Şamil Yaşacan da sağlık ve spor kongrelerin yanı sıra katılımcıların sahaya çıkarılacağına değindi.

 

6 Nisan Perşembe günü saat 11.00´da kapılarını açacak kongre ve fuar, 9 Nisan Pazar günü sona erecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X