Advert
Advert Advert
Advert

İSTEK Acıbadem Lisesi, İnsan Hakları Haftasında insan haklarını felsefi bir açıdan ele aldı.

admin
Bu içerik 700 kez okundu.
Advert

Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri, Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Melike Durmaz ile yaptıkları söyleşide insan onurunu, etik ilkeleri, evrensel haklarımızın neler olduğunu konuştular.

İSTEK Acıbadem Lisesi, İnsan Hakları Haftasında, 11 Aralık 2017 tarihinde, Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Melike Durmaz’ı konuk etti.

Dr. Melike Durmaz, Anadolu ve Fen lisesi 11. sınıf öğrencilerinin katıldığı seminerde öğrencilere İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile ilgili bilgiler verdi.

Bildirgenin ardından “İnsan Hakları Kavramına Felsefe ile Bakma’’nın önemine işaret eden Durmaz, insan haklarının evrensel olduğu, bu hakların korunması, geliştirilmesi ve güvence altına alınması gerektiğini anlattı.

Seminere katılan öğrencilerden Çağla Gürpınar ve Feryal Peksu; seminer sayesinde insanın hukuki ve sosyal haklarını tanıdıklarını ve yine insanın “düşünen, inanan, acı çeken, barınan’’ bir varlık olarak özel konumu üzerinde düşündüklerini belirttiler.

Öğrenciler günümüzde insanların haklarının farkında olmasıyla ilgili düşüncelerini “Geçmiş zamanlardan farklı olarak insanlar daha fazla eğitim hakkına, düşünce özgürlüğüne, seçme-seçilme hakkına sahip. Ancak  günümüzde  insanlar bu hakları tamamen elde edemiyor. Haklarının farkındalar ancak kültürel baskılar ya da aile gibi küçük grupların sınırlamaları bu hakların gerçekleşmesini engelliyor. Anayasalarda haklar tanımlanıyor fakat kültürel doku nedeniyle çoğu insan bu haklarının farkında değil.” diyerek ifade etti.

Tüm öğrencilerin seminerden çıkardıkları ortak sonuç: “insanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek; insanın insan olmak onuru ile sahip olması gereken hakların hepsinin “insan hakları’’ olduğunu bilerek  hareket etmek, insan olmanın önemli bir gereğidir.” oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X