Advert
Advert Advert
Advert

First Robotics Competitions (FRC) liseler arası robotik yarışması Türkiye’de bu yıl 3.defa gerçekleşti.

admin
Bu içerik 297 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ülker Sports Arena’da düzenlenen Turkish Off-Season Turnuvası’na on beş farklı şehirden elli dört takım, altı haftada yaptıkları robotlarıyla katıldı.

1992 yılında dünyada ilk kez First Vakfı tarafından gençlerin bilim ve teknoloji alanındaki ilgisini arttırmak için gerçekleştirildi. Türkiye’de FRC Off-Season Turnuvası Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenlendi. Öğrencilerin bilgi ve becerilerini kullanarak takım olmayı ve ekip çalışmasını öğrendikleri turnuvada, takımlar her yıl belirlenen konu çerçevesinde, altı haftada tasarladıkları robotlarla belirli görevlerin üstesinden gelmeye çalışırlar. Bu yılki turnuvada ise robotların yapması istenilen görevler; gösterilen hedefe top atabilme ,çarkları indirip kaldırabilme ve tırmanabilen robot tasarlamaktı.

Antalya Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nin robotik takımı “IMPERIUM” dört yıl önce takım mentoru Ali Döğücü liderliğinde kuruldu. İlk yıl robotik organizasyonları ve yarışmaları üzerine araştırmalar yapan takım, büyük kitlelere ulaşan First Vakfı’nı buldu. 2015-2016 sezonunda, FLL(First Lego League) İzmir ayağında “En İyi Takım Çalışması Ödülü“nü kazanan takım, aynı zamanda robot performansında 72 takım arasından 5.oldu. Aynı yıl Bahçeşehir Üniversitesi Robotik Yarışması’nda “En İyi Robot Performansı“ ve “En İyi Robot Tasarım“ dallarındaki başarılarından dolayı ödül kazandılar.

2016-2017 sezonunda yine FLL İzmir ayağına katılan takım eve “En İyi Mekanik Tasarım Ödülü“nü alarak ve robot performansında 4.olarak döndü. Bu başarıların yanı sıra First ve robotik müsabakaları konusunda deneyimli hale gelen takım, 2017-2018 sezonunda FRC’ye katılmaya karar verdi.

IMPERIUM, 2-4 Aralık tarihleri arasında Ülker Sports Arena’da düzenlenen FRC Turkish Off-Season Turnuvası’nda “Rookie All-Star” yani “En İyi Çaylak Takımı Ödülü”nü kazandı. Takımın bugünkü haline gelmesinin en önemli sebebi herkesin her alanda beraber çalışması olmuştur. Takımda herkesin belirli görevleri var ancak kimse kendi göreviyle yetinmeyip olabildiğince her alanda etkili olmaya çalışıyor. Görevlerimizi yaparken kolay kordine olabilmemiz için mentorlerimizin yanı sıra takımda kaptanlarımız var. Takım içi görev dağılımlarımız Takım Kaptanı: Ali Han Kılınç, Yardımcı Kaptan: Ezgisu Ünal, Mekanik Kaptanı: Alkım Doryan, Yazılım Kaptanı: Mustafa Tuna Çelebi, Business Kaptan: İrem Eryılmaz, Halkla İlişkiler Kaptanı: Ece Nil Polat, Award Kaptanı: Alin Doryan, Güvenlik Kaptanı: Özgür Toktaş, Tasarımcı: Alper Cici, Halkla İlişkiler Üyesi: Sude Sağlan, Mekanik Üyesi: Sena Çetin, Yazılım Üyesi: Erenay Aşık Şuan 20 takım üyesi ve 2 takım mentorundan oluşan takımın en büyük hedefi 14-17 Mart 2018 tarihleri arasında Central Illionis, Amerika’da gerçekleşecek olan FRC Kick-Off Yarışması’nda Türk gençlerini yurt dışında en iyi şekilde temsil etmek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X