Advert
Advert Advert
Advert

NOEL BABA VE MYRA'YA YARIM MİLYON ZİYARETÇİ

Antalya'nın Demre ilçesindeki Aziz Nikolaos Anıt Müzesi ile Likya Birliği'nin 6 önemli kentinden biri olan Myra Antik Kenti'ni 2017 yılında toplam 474 bin 239 kişi ziyaret etti. Müze ve antik kent ziyaretlerinden 6 milyon 959 bin 644 lira gelir elde edildi.

NOEL BABA VE MYRA'YA YARIM MİLYON ZİYARETÇİ
NOEL BABA VE MYRA'YA YARIM MİLYON ZİYARETÇİ admin
Bu içerik 223 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Demre'de özellikle Ortodoks dünyası için kutsal sayılan Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'ni, 2017 yılında 287 bin 239 kişi ziyaret etti. Ziyaretler karşılığında 4 milyon 124 bin 68 lira gelir sağlandı. 2106 yılında müze 153 bin 459 kişi tarafından ziyaret edilirken karşılığında 1 milyon 850 bin 723 lira gelir elde edildi. 4'üncü yüzyıldan kalan ve Dünya Kültür Mirası geçici listesinde yer alan Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'ni ziyaret edenlerin çoğunluğunu Ruslar oluşturdu.

MYRA ANTİK KENTİ

Demre'deki diğer bir ören yeri olan Likya Birliği'nin 6 önemli kentinden biri olarak kabul edilen Myra Antik Kenti'ni ise geçen yıl 187 bin kişi ziyaret etti. Bunun karşılığında 2 milyon 835 bin 576 lira gelir elde edildi. Myra Antik Kenti'ni 2016 yılında 109 bin 220 kişi ziyaret ederken, 1 milyon 532 bin 8 lira gelir sağlandı.

'ÇOK GÜZEL KORUNMUŞ'

Aziz Nikolaos Müzesi'ni ziyaret eden Rus Svetlana Dayisova, "Uzun yıllardır Noel Baba Kilisesi'ni görmek istiyordum. Nihayet ailemle gelip gördüm. Atmosferi çok güzel. Bizim için kutsal olduğu için burada farklı duygular yaşadım. Çok güzel korunmuş. Bu yapıyı koruyup bugüne kadar getiren Türk yetkililere teşekkür ediyorum" dedi.

'MİSTİK BİR YAPI'

Ukraynalı Ekatarina Galyakova, Türkiye'ye tatil için geldiğini söyledi. Noel Baba Müzesi hakkında çok şey duyduğunu ve ziyaret etmek istediğini anlatan Galyakova, "Noel Baba turu var deyince hemen geldim. Mistik bir yapı. İnsanı duygulandırıyor. Yine geleceğim" diye konuştu.

'RESTORE EDİLİP TANITIM YAPILMALI'

Turist rehberi Seyfettin Murat da Noel Baba Müzesi'nin Türk turizmi için çok önemli bir yapı olduğunu kaydetti. Müzenin restore edilip daha etkin tanıtım yapılması halinde Türk turizmine çok büyük katkı yapacağına değinen Seyfettin Murat, "Buraya gelen turist sayısının kat kat artacağına inanıyorum" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X