Reklamı Geç
Advert
Advert

Anadolu Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi Antalya Mevlana Kavşağı’nda Açıldı.

admin
Bu içerik 533 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Dernek Genel Başkan Yardımcısı Nihat Kavşut’un açılış konuşması ile başlayan programda, kurucu Genel Başkanı Bedri Yalçın'ı şunları söyledi:

Amacımız Anadolu kültürünü dünyaya tanıtmak, Türk gelenek, görenek ve töresini yaşatmaktır.”

Antalya'nın hızlı göç alan bir şehir olduğunu hatırlatan Yalçın, "Burada yurdumuzun her bölgeden insanlar yaşıyor. Dolayısı ile Anadolu’nun bütün kültürel zenginliğini görmeniz olası. Fakat zaman içeresin de bilerek ya da bilmeyerek kimi değerler dejenere olabiliyor. Geleneklerimiz yitip gidiyor. Bizi biz yapan değerlerimizi kaybediyoruz. Yaşanan bu olumsuzluğun önüne geçmek, kültürümüzü korumak, zenginleştirmek ve tanıtmak adına bir şeyler yapmamız gerektiğine karar verdik ve elimizi taşın altına koyduk. İşte Anadolu Birliği Derneğini 2000 yılında bu amaçla kurduk. Yurt dışında 13 ülkede, yurt içinde 40 ı aşkın kentte, 7 bölgeyi temsilen şubesi olan derneğimizin üstlendiği misyonlardan bir tanesi de Antalya'ya göç eden insanlarımıza yardımcı olmaktır.”

Beşeri tarihin burada başladığını, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu coğrafyasının kültürler beşiği olma özelliğini sürdürdüğünü, bu yönü ile sosyolojik ve stratejik manada çok ehemmiyetli bir merkez olduğunu belirten Yalçın, Anadolu halkını ve kültürünü görmezden gelmenin, yok saymanın insanlığı yok saymak anlamına geleceğinin altını çizdi.

Dernek felsefelerinde siyasal bir angajmanın olmadığını ifade eden Yalçın, “Biz bu toprakların çocuklarıyız. Dünya’nın her yerinde biriz, beraberiz. Kimsenin bizi parçalamaya gücü yetmeyecek, çünkü bu ihanete izin vermeyeceğiz. Bu amaçla bıkmadan yorulmadan çalışacak, mücadele edeceğiz." diye konuştu.

Çok sayıda iş adamı, sivil toplum kuruluşu, basın mensubu ve politikacının katıldığı açılış programına, Anadolu Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği Şube Temsilcileri, Antalya İl Emniyet Eski Müdürü Cemil Tonbul, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü katıldı.

Açılış programına seslendirdikleri şiirlerle destek veren belediye başkanlarına Derneği Başkanı Bedri Yalçın onurluk takdim etti.

Program halk oyunlarıyla son buldu.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X