Advert
Advert Advert
Advert

Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç’un “Tüketici, fahri müfettiş olmalı” önerisini olumlu buldu ve bakanlığa ileteceğini dile getirdi. Dizerkonca, “Antalya pilot bölge olabilir, burada çıkan kararı bakanlığa bildireceğim” dedi.

admin
Bu içerik 366 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç’un “Tüketici, fahri müfettiş olmalı” önerisini olumlu buldu ve bakanlığa ileteceğini dile getirdi. Dizerkonca, “Antalya pilot bölge olabilir, burada çıkan kararı bakanlığa bildireceğim” dedi.

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu’nun (SALI) haftalık toplantısı, Antalya Tenis ve İhtisas Kulübü’nde (ATİK) yapıldı. Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca’nın konuk olduğu toplantıda, tüketici hakları grup üyeleriyle paylaşıldı.

“Tüketici, her konuda bize başvurabilir”

Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, Ticaret İl Müdürlüğü’nün tüketiciyi ilgilendiren birçok konuda sorumlu olduğunu anlatarak, şu ifadelere yer verdi: “Antalya’daki tüketicilerle ilgili tüketici hakem heyetiyiz, şimdiye kadar bizim karar alıp da aleyhimize geri dönen olmadı. Mobilyada, televizyonda, beyaz eşyada bize çok fazla şikayet geliyor. Kredi kartları ya da çektiğimiz krediler hakkında şikayetler oluyor ama çok gelen olmuyor. İstenmeyen mesajlar, telefonlar, sesli mesajların şikayet yeri müdürlüğümüz. Müdürlüğe gelebilirsiniz ya da e-devlet üstünden şikayet edebilirsiniz. Hiçbir bedel alınmıyor, sadece şikayetin bize iletilmesi gerekiyor. Tüm belediyelerin zabıtaları ile çalışıyoruz. Pazar yerinde ki etiketler, tüm AVM’ler ile ilgili şikayetler bize gelecek. Raftaki etiketteki fiyat ile ilgili kasadaki fiyatın aynı olması lazım. Ayrıca bizim denetim olarak; kırtasiye, oyuncak, deterjan, mobilya ve tekstil konularında da denetimlerimiz var, özellikle bunların sağlığa uygunluğu ile ilgili denetimlerimiz oluyor. Anında sonuç alınıyor. 19 ilçenin 19’unda tüketici hakem heyetleri ile ilgili Kaymakamlık binalarında çalışan arkadaşlarımız var. “

Tüketici karar heyeti, yüzde 87 tüketici lehine karar almış

Antalya’da bakanlık yetkisiyle müdürlüğün, çocuk oyuncaklarında ve mobilyalarında denetleme yapmadan önce eşyaların kanserojen olma oranının yüzde 54 olduğunu açıklayan Ticaret İl Müdürü Dizerkonca, denetimlerin ardından bu oranın yüzde 3’e kadar düştüğünün bilgisini verdi. Dizerkonca, “Gözden kaçırdıklarımız tabi var, fakat şikayet gelirse biz onları kapattırırız. Şimdiye kadar il olarak tüketici karar heyetinde 4 bin 659 tane karar almışız, bunun 4054 tanesi tüketici lehine olmuş, 605 tanesi üretici lehine olmuş” ifadelerine yer verdi.

Tüketici ‘Fahri Müfettiş’ olmalı

Özellikle tüketicinin aldığı malların üzerinde etiket olmamasının çok büyük bir suç olduğunu söyleyen Müdür Dizerkonca, “Etiket bütün ürünlerde olmak zorunda, gittiğiniz yerlerde etiket yoksa onları fotoğraflayın. Etiket koymayan dükkanlara etiket koymadığı ürün başına 262 lira ceza var” dedi. Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç’un üreticilerin satış sırasında birçok kurala uymadığını ifade ederek, “Tüketici, fahri müfettiş olmalı” önerisini de olumlun bulan Dizerkonca, “Antalya pilot bölge olabilir, burada çıkan kararı bakanlığa bildireceğim” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X