Advert
Advert Advert
Advert

ANTALYA Tanıtım Vakfı (ATAV) çatısı altında 3 yıldan bu yana ‘Jale İnan Antalya Yılın Kadını’ ödülünü veren Antalya Kadın Müzesi bu yıl milli sporcu Şahika Encümen’i yılın kadını seçti. Rekor sahibi milli sporcu Encümen, kadınların her şeyi başarabileceğini belirterek, “Kaş’da dalmanın mutluluğunun tarifi yok” diyerek ödül için teşekkür etti.

admin
Bu içerik 278 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

“ERKEK FEMİNİST OLUR MU?”

Bilim kadını Jale İnan adına verilen ‘Jale İnan Antalya Yılın Kadını’  ödül töreni Akra Barut Otel’de gerçekleştirildi. Antalya Kadın Müzesi’nin ev sahibi olduğu programda ödül töreni öncesi ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege dış haberlerin önemli ismi Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Murat Yetkin ile “Erkek Feminist Olur mu?” başlığı altında bir söyleşi yaptı. Adaletin cinsiyeti ve sınıfı olmaz diyen Yetkin, cinsiyet eşitliğinin önemine vurgu yaptı. Yetkin, “Kadınların kendi statü ve haklarına sarılmaları gerekli. Yasalarda mutlaka düzenleme yapılmalı. Yasa değişmeden kafa değişmez” dedi.

“BIYIKLI ADALET OLMAZ

2017 yılında 409 kadın cinayetinin yaşandığını ifade eden Yetkin,”Bu mesele kadın meselesi değil sadece şiddetin artışı söz konusu. Mardin’de 45 kişinin tecavüzüne uğrayan kız çocuğu Isparta’daki Nevin Yıldımı vakası. Cumhurbaşkanımız basın fazla mı veriyor bu konuları dedi. Elbette çok fazla verirseniz şiddetin pornosuna yol açar ama yazılmasa neler olur. O açıdan medyanın yaklaşımı önemli. Basının da lisanı değişti bu konuda. Bıyıklı adalet iyi hal indirimi bunlar ele alınmalı. Erkeklerin de bu konuda artık susmaması lazım. Göç olgusunun yarattığı sancılar var Türkiye’de. Bakınız İran’a . Kadınları çok uzun süre baskı altına alamazsınız” diye konuştu.

“ERKEKLER KENDİSİ İLE YÜZLEŞMELİ”

Jale İnan’ın bir bilim kadını olduğunun altını çizen Yetkin, “İş adamı varsa iş kadını da vardır. Kadın kimliğini gizlemeyelim. Erkekler de önce kendi hatasını görmeli. Kendimiz ile yüzleşmeliyiz. Savcılarımızın yüzde 91 i erkek. Anayasa Mahkemesi’nin 17 üyesi arasında kadın yok. 975 kaymakamımızdan sadece 16 sı kadın. Karar alma pozisyonlarındaki kadın oranı yüzde 11. Bunlar durumun vahametini ortaya koyuyor. Bunları konuşmak feministlik ise evet ben feministim” dedi. Kadınların yaşadıklarını erkeklerin ifade etmesinin önemine değinen ATAV Başkanı Ege ise HeforShe hareketene değinerek Yetkin’e teşekkür etti.

KAŞ SEVDALISI SPORCUYA ÖDÜL

Kadın Müzesi Danışma Kurulu Kaş’ta bulunan su altı canlıları orfoz ve carettaların korunmasına yönelik proje sürdüren Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye elçisi olan ve Kaş’ın tanıtımına sağladığı katkı rekorlarını şehitlere adaması ve astım hastalığını dalışla yenerek çocuklara sporcu kadın model oluşturması nedeniyle Şahika Encümen’i yılın kadını olarak seçti. Alanya’da Milli Takım kampında bulunan Şahika Encümen ise ödül almaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Astımlı bir çocuktum hastalığımı dalış yaparak yendim. Kadınların her şeyi yapabileceğine inanıyorum. Bu ödül sosyal motivasyon için çok kıymetli” dedi.

“KÖPEK BALIKLARI DA ŞİDDETE UĞRUYOR”

Sosyal sorumluluk projelerini sürdüreceğine dikkat çeken Encümen, “Mayıs ayında bu kez köpek balıkları için bir dalış yapacağız çünkü onlar da kadınlar gibi şiddete uğruyor. Nefes eğitimlerimiz de sürecek” dedi.  Ödül törenine ANSİAD Başkanı Sadi Kan, AKTOB eski dönem başkanı ve ATSO yönetim kurulu üyesi Yusuf Hacısüleyman, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ,Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz, Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu gibi  iş ve siyaset dünyasından isimler de katıldı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X