Reklamı Geç
Advert
Advert Advert
Advert
Advert

SEZONUN İLK KRUVAZİYERİ 3200 YOLCUYLA ANTALYA’YA GELDİ

Port Akdeniz Antalya Genel Müdürü Özgür Sert, sezonun ilk kurvaziyerinin 3200 yolcusuyla Antalya limanına geldiğini söyledi. Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği ‘nin (KONYSİAD) geleneksel kahvaltılı toplantısı Port Akdeniz Antalya’nın konuğu olarak, Setur Marina’da bulunan Ship Inn restoranda düzenlendi. KONYSİAD toplantısının konuşmacı konuğu ise Port Akdeniz Antalya Genel Müdürü Özgür Sert oldu.

SEZONUN İLK KRUVAZİYERİ 3200 YOLCUYLA ANTALYA’YA GELDİ
SEZONUN İLK KRUVAZİYERİ 3200 YOLCUYLA ANTALYA’YA GELDİ admin
Bu içerik 394 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Özgür Sert, toplantıda KONYSİAD üyelerine Port Akdeniz Antalya limanını tanıttı. Sert, Global Port Holding’e bağlı Türkiye’de Kuşadası, Bodrum ve Antalya limanlarının bulunduğunu, bunların dışında kurvaziyer gemilere de hizmet verebilen dünyada 11 limanlarının da olduğunu belirtti.

 

Sert, ‘’Liman sayısı önümüzdeki yıllarda artacak. Küba ve Uzakdoğu’da da liman işletmeciliği yapmak istiyoruz. Limanlarımızın birçoğu Akdeniz çanağında. Bu sayede Akdeniz çanağı kurvaziyer liman açısından adeta Türk gölü haline geldi’’ dedi.

 

-SEZONUN İLK KURVAZİYERİ ANTALYA’YA GELDİ-

 

Türkiye’de 2014 yılına kadar kurvaziyer turizminin çok yaygınlaştığını anlatan Sert, şunları söyledi:

‘’Türkiye’ye gelen kurvaziyerlerin 3’te biri bizim limanlarımıza geliyor. Bugün sezonun ilk kurvaziyeri 3200 yolcusuyla Antalya’ya geldi. TUI Cruise Kurvaziyeri ile 3200 yolcu Antalya geldi. Bu kurvaziyerin indirme ve bindirme noktası Antalya’dır. Yolcular Antalya’ya Almanya’dan uçaklarla geliyor. Havaalanından otobüslerle alınan yolcular gemiye bindiriliyor. Gemi seyahatinden dönenlerde uçaklarla Antalya’dan ülkelerine dönüyorlar. Yani bugün kurvaziyer ile gelen 3200 yolcu gemiden ayrılacak. Yeni 3200 yolcu Antalya’dan gemiye binecek. Yani toplam 6400 yolcu sirkülasyonu olacak. Bizim 540 metre uzunluğunda rıhtımımız var. 2 gemi aynı anda yanaşabiliyor. Büyükşehir Belediyesi liman ile Kaleiçi yat limanı arasına ücretsiz tekneler koydu. Kurvaziyerle gelen müşteriler bu teknelerle Kaleiçi’ne gidip geziyor. Gelen müşterilerin 1000-1500’ü geziye katılıyor.

Kurvaziyer turizmi 2014 yılına kadar iyiydi. Antalya’ya 2014 yılında 70 kurvaziyer gemisi ile 200 bin yolcu ile gelmişti. Bu yıl 11 yolcu kurvaziyer gemisi gelecek. Sayı çok azaldı. Bu tamamen genel turizmle ilişkili. Turizm kötü olduğunda kurvaziyer turizmi de kötü oluyor. ‘’

Özgür Sert, limanların şehrin aynası olduğunun altını çizerek, ‘’Limanlar şehrin aynasıdır. Şehirde ne varsa limanda da o vardır. Antalya’da mermer ihracatı ağırlıklı. Türkiye’den ihraç edilen mermerin yüzde 30’u, Çin’e ihraç edilen mermerin yüzde 40’ı Antalya limanından gidiyor. Bunun nedeni Antalya, Isparta ve Burdur’da maden üretimin ağırlıklı olması. Maalesef limana demiryolu ulaşımı yok. Demiryolunun gelmesi için uğraş veriyoruz’’ diye konuştu.

Konuşmanın ardından KONYSİAD Başkanı Bora Terzioğlu, Port Akdeniz Antalya Genel Müdürü Özgür Sert’e konuşması için teşekkür etti ve Erdal Atılgan ile birlikte bir plaket verdi. Daha sonra KONYSİAD üyeleri toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X