Advert
Advert Advert
Advert

‘Al Yazma’ başlığı altında kadın danışma merkezleri, kadın emeğini değerlendirme ve eğitim çalışmaları, Mor Makas, BinaRoy gibi projelerle Türkiye’de kadın çalışmalarının önemli bir aktörü olan Muratpaşa Belediyesi, TÜM BEL-SEN’le 8 Mart Dünya Emekçiler Kadınlar Günü etkinliği düzenlendi.

admin
Bu içerik 247 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Başkanvekili İbrahim Cephaneci, ‘Şeriat Ülkesinde Kadın Olmak’ kitabının yazarı Zekiye Yüksel’in de katıldığı etkinlikte Muratpaşa’nın kadın çalışanları fuayede biraraya geldi.

‘KADIN EMEKÇİDİR’

Başkanvekili Cephaneci, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kadına yönelik şiddette, cinsiyet eşitliğinde ve temsiliyette iyi bir karneye sahip olmadığını söyledi. Atatürk’ün, yeşermesini sağladığı Cumhuriyet’in ilk yıllarında kadınların aldığı hakların günden güne erozyona uğradığını belirten Başkanvekili Cephaneci, şunları söyledi:

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, maalesef ki, emeğin ötesinde ‘kadınlarımızın hayatlarını koruma’ çabası ve önderimiz Atatürk’le birlikte verilen hakların korunması için farkındalık gününe dönüştü. Oysaki kadın emekçidir. Okuyabilmek, iş hayatındaki cinsiyet eşitsizliği kırmak, yobaz ve bağnaz düşüncelere karşı hakkını; çocuğunu ve kendini tacizden, tecavüzden, istismardan korumak için hep mücadele eder.”

Halbuki Muratpaşa Belediyesi olarak, 8 Martların kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal hayattaki başarılarının konuşulduğu gün olmasını istediklerini belirten Cephaneci, konuşmasını “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadın ölümlerinin olmadığı, tacizin, tecavüzün, şiddetin bittiği bir ülke ve yarınlar’ umudunu dile getirerek tamamladı.

Etkinlik Muratpaşa Belediyesi kadın çalışanlarına çiçek hediye edilmesiyle sona erdi.

ZEYTİNKÖY’DE ŞALVAR DAVASI

Diğer yandan, Muratpaşa Belediyesi’nin Zeytinköy bölgesinde bulunan Kadın Danışma Merkezi’nde bölgenin kadınları ilk kez 8 Mart Dünya Emekçiler Günü’nü kutladı. Köyün erkeklerin zorbalığa karşı örgütlenen başkaldıran kadınların anlatıldığı ‘Şalvar Davası’ filminin gösterimiyle başladı. Belediye Başkanvekili İbrahim Cephaneci’nin de katıldığı etkinlikte film gösteriminin ardından Muratpaşa Belediyesi’nin merkezde düzenlendiği okuma yazma kurslarına katılan kadınlar 8 Mart’a dair şiirler okudu.

KIRMIZI BALONA MOR İĞNE

Muratpaşa Belediyesi, 8 Mart dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Antalya Kent Konseyi ve kadın dernekleriyle üzerinde kadın cinayetlerine kurban giden 476 kadının isminin ve memleketinin yazıldığı 6 metre yüksekliğinde içine girilebilen bir yazma formunda tasarlanan Al Yazma Anıtı’nda 8 Mart Perşembe saat 14.00’te biraraya gelecek.

Bayındır Park içinde bulunan Al Yazma Anıtı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak program, konuşmaların ardından özgün çalışmalarda bulunan iş kadınları, siyaset, spor ve diğer farklı alanlarda başarılı kadınlara plaket takdim edilmesiyle devam edecek. Etkinlik, kadına yönelik şiddeti temsil eden bin kırmızı balonun kadın mücadelenin simgesi mor renkli toplu iğnelerle patlatılmasıyla sona erecek.

KADIN KOROSU

Muratpaşa Belediyesi Mesleki Eğitim ve Sanat Topluluklarının (MEST) Kadınlar Korosu, 8 Mart’ta bir konser verecek. ‘Kadın Ağzı Türküler’ konseri Kültür Salonu’nda saat 20.00’de başlayacak.

8 MART’TA KADINLAR İZİNLİ

Muratpaşa Belediyesi’nde, ayrıca, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde belediyede görev yapan kadın personel, belediye hizmetlerini aksaması ve olumsuz yaşanmaması kaydıyla idari izinli sayılacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X