Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

ANTALYA Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) 'Saraydan Kız Kaçırma' adlı operayı sanatseverlerle buluşturacak.

admin
Bu içerik 301 kez okundu.
Advert

Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Haldun Özörten sahneye koyduğu 3 perdelik 'Saraydan Kız Kaçırma', ilk gösterimini 18 Nisan Salı saat 20.00'da Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde yapacak. Eserin ikinci gösterimi ise 20 Nisan Perşembe günü aynı saatte yapılacak.

 

Eserde 'Belmonte' rolünü Göksay Yaran- Devrim Demirel, 'Constanze' rolünü Aslı Ayan- Esra Çetiner, 'Blondchen' rolünü Işılay Meriç Karataş, 'Pedrillo' rolünü Ercan H. Uğur- Ferdi Uslu, 'Osmin' rolünü Şafak Güç- Engin Suna, 'Selim Paşa' rolünü Emre Akyurt- Şevket Baha İşler üstlenecek.

 

Mozart'ın 1782 yılında bestelediği 'Saraydan Kız Kaçırma' operası, Türkiye ve Türk Müziği ile ilgili yazmış olduğu eserlerin en başında geliyor. 17. yüzyılda Avrupa'yı etkileyen 'Türkomanya' akımı etkisinde en çok eser vermiş bestecilerden olan Mozart, 'Saraydan Kız Kaçırma Operası'nda, insan severlik ilkesi ve Türk bağışlayıcılığına vurgu yapılıyor.

 

ESERİN HİKAYESİ

 

Bir İspanyol soylusu olan Belmonte, korsanlar tarafından kaçırılarak uşağı Pedrillo ve hizmetçisi Blondchen ile Osmanlılara satılan sevgilisi Konstanze'yi aramak ve kurtarmak üzere Osmanlı topraklarına, Selim Paşa'nın köşküne gelir.

 

Paşa, Belmonte'den ve vatanından koparıldığı için mutsuz olan Kontanze'ye asil ve özel bir ilgi gösteriyor. Konstanze ise Paşa'dan hem çekiniyor hem de ona saygı duyuyor. Pedrillo'nun nişanlısı Blondchen'de gözü olan paşanın uşağı Osmin, iki genç çiftin kaçış planlarını alt üst etmeye çalışır. Osmin tam amacına ulaştığını düşündüğünde Selim Paşa'nın alicenap davranışıyla aşıklar kavuşur. Osmin ise bu sonuca katlanmak zorunda kalır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X