Advert
Advert Advert
Advert

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan bağımsız yönetim kurulu üyesi Selen Kocabaş, iş dünyasında kadının yerini anlatarak “Kadın meselesi bizim meselemiz” dedi.

admin
Bu içerik 210 kez okundu.
Advert

Salı Grubu’nun  bu hafta yapılan olağan toplantısının gündemini Dünya Emekçi Kadınlar Günü haftasına bağlı olarak kadın ve iş hayatı oluşturdu. Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulubü'nde yapılan toplantıda , “Değer Yaratmak İçin Çeşitlilik Kadının İstikrar ve Büyümedeki Yeri”başlığı altında yönetim danışmanı ,bağımsız yönetim kurulu üyesi Selen Kocabaş bir sunum yaptı. Kardelenler projesi ile Türkan Saylan’la çalışma şansını bulduğunu ifade eden Kocabaş, kadınların el attığı zaman başaramayacağı konu olmadığını söyledi.

KADINLAR BİRLİKTE HAREKET ETMELİ

Güncel gelişmelere özel gün ve haftalara bağlı olarak konuklarını belirleyen Salı’da bu haftaki konuklarının çoğunu da iş hayatında aktif kadınlar oluşturdu. İş hayatındaki kadın istihdamını rakamlarla anlatan Kocabaş ise, “Şu an 3 şirkette yönetim kurulu üyeliğim sürüyor. Kadının iş hayatında aktif rolünü artırmak birinci hedefimiz .Yönetim Kurulu’nda Kadın başlığı altında 40 üst düzey yönetici kadın buluştuk ama “kraliçe arı sendromu” belirtileri de oldu . O toplantıda öyle bir kırılma yaşadık ki sonrasında samimiyetle ilerledik. Kadınlar birlikte hareket etmeyi her geçen gün daha da geliştiriyor . Bu olması gereken” dedi.

145 ÜLKE ARASINDA 131.SIRADAYIZ

Türkiye’de yönetim kurullarında çeşitlilik için “Yeniden Biz” ve “KAGİDER” gibi kurumlarla çalıştıklarına değinen Kocabaş, “Global Cinsiyet Eşitsizliği raporunda Türkiye 145 ülke arasında 131.sırada. Ülkemizin nüfusunun yüzde 49.8’i kadın. 2813 yk üyesi koltuklarının sadece 399’u yani 14.2’si kadın. Bu anlamda durum eş olana ek kotalı yaklaşımın öncelikli olduğunu düşünüyorum. Kadının toplumsal değer yaratan çarkların içinde olması lazım”

diye konuştu.  Kadınların zaman ve enerjiyi iyi yönettiğine vurgu yapan Kocabaş, kadınlar zirvede olunca toplumların ileriye taşınacağının da altını çizdi.

İŞE DÖNEMEYEN KADIN MUTSUZ ANNE

Katılımcıların iş hayatında kadın konusu ile ilgili sorularını da yanıtlayan Kocabaş, “Kadın anne olunca iş hayatına dönüşte zorluklarla karşılaşabiliyor. Araştırmalar çalışan annelerin çocuklarının daha mutlu başarılı olduğunu söylüyor. İşe dönemeyen kadın ‘mutsuz anne’ olabiliyor” dedi. Kırmızı karanfillerle karşılanan Salı Grubu konukları arasında bu hafta Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu , Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu gibi iş hayatının etkin isimleri de yer aldı.  Toplantı sonunda grup başkanı Muharrem Koç günün anısına iş kadını Selen Kocabaş’a bir plaket takdim etti.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X