Advert
Advert Advert
Advert

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan askeri tarih araştırmacısı ve yazarı Bülent Özsoy, Çanakkale Savaşı’nın dünya tarihinde büyük önem taşıdığını söyledi.

admin
Bu içerik 402 kez okundu.
Advert

Salı Grubu’nun  bu hafta yapılan olağan toplantısının gündemini 18 Mart oluşurdu. Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulubü'nde yapılan toplantıda , Antalya’nın sevilen isimlerinden olan  askeri tarih yazarı Bekir Bülent Özsoy 18 Mart Günü’nü anlattı. Tarihte kahramanların ve korkakların ırkı olmadığını belirten Özsoy, 18 Mart Günü’nün tarihte gerektiği kadar yer almayan bir gün olduğunu belirtti.

ASKERİ TARİH SÜNDÜRÜLEMEZ

Güncel gelişmelere özel gün ve haftalara bağlı olarak konuklarını belirleyen Salı’da bu hafta Çanakkale Zaferi tarihteki yeri konuşuldu. Askeri tarihin çok sündürülemeyeceğini ifade eden Özsoy, “Savaşların bir kazananı bir kaybedeni vardır. 1914-1915 büyük savaştır. Ve bu büyük savaş tüm dünyayı etkilemiş bir savaştır. Savaş taktik aşamaları boğazı geçme çabaları ile  dünya savaş tarihinde özel bir yere sahiptir. Bu mücadelede tarafların iki önemli ismi vardır. Biri W.Churchill diğeri ise Mustafa Kemal Atatürk’tür”dedi.

KAHRAMANLIĞIN IRKI OLMAZ

Çanakkale’de kaderi belirleyen bir diğer unusurun da topçular olduğuna dikkat çeken araştırmacı Özsoy, “Nusret mayın gemisi 26 mayınla savaşın kaderini değiştirmiştir.Yine Esad Paşa Vehip Paşa 18 Mart kader belirleyici isimlerdendir. 18 Mart günü biz 118 kişi kaybederken karşı taraf 700 kişi kaybetmiştir. Nusret Gemisi zırhlıları batıran Hakkı Bey bunların isimlerinin daha çok anılması lazım” dedi. Savaşın gerçeklerini savaşın gerçekleri ile ölçmek gerektiğine vurgu yapan Özsoy, “Kahraman kahramandır korkak korkaktır hangi dilde hangi  ırkta olursa olsun” diye konuştu.

ÇANAKKALE RUHU VURGUSU

Katılımcıların katkı ve yorumları ile devam eden toplantıda Bekir Bülent Özsoy 18 Mart ile ilgili merak edilen detayları da paylaştı. Salı Grubu üyelerinden Giray Ercenk’te Troya ve Çanakkale Savaşı arasındaki benzerliğe dikkat çekerek , “Çanakkale Savaşı olmasa idi 1.Dünya Savaşı olmazdı”dedi. Çanakkale ruhunu yaşatmanın önemine değinen grup başkanı Muharrem Koç ise toplantının sonunda askeri tarih yazarı Bekir Bülent Özsoy’a günün anısına bir plaket takdim etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X