Advert
Advert Advert
Advert

Antalya’da gerçekleşen adli tıp uygulamaları hakkında Salı Grubu üyelerini bilgilendiren Adli Tıp Uzmanı Dr. Mustafa Karagöz, Antalya’da 2 ayrı ihtisas dairesinin bulunduğunu ve gelen sonuca göre otopsi raporu oluşturulduğunun bilgisini verdi. Karagöz, “Şu anda otopsi sayımız yılda 1000 civarındadır, bu sadece otopsi sayısı. Otopsi yapılmayan ölü muayenehanesi sayısı çok daha fazla” dedi.

admin
Bu içerik 490 kez okundu.
Advert

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'nun (Salı Grubu) haftalık toplantısı, grup başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulübü'ndegerçekleştirildi. Toplantı konuşmacısı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilimdalı Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Karagöz, ‘Dünya ve Türkiye’de Adli Tıp Uygulamaları’ başlıklı sunumunda farklı ülkelerde ve ülkemizde adli tıp alanında nasıl hareket edildiğini anlattı.

“Hizmetler Genişletilecek”

Adli Tıp Anabilimdalı Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Karagöz, Türkiye genelinde adli tıp alanında 8 ihtisas dairesinin bulunduğunu, Antalya’da ise bu birimlerden ikisinin yer aldığını söyledi. Antalya’da Kimya ve Morg İhtisas Dairesi’nin yer aldığını belirten Karagöz, “Antalya’da Kimya İhtisas Dairesi ve Morg İhtisas Dairesi var. Otopsi yapılıyor, toksikolojik zehir açısından iç organlar inceleniyor, onların sonuçları geliyor ve bir otopsi raporu oluşturulabiliyor. Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’nde yeni bir bina oluşturuldu ve hizmetler genişletilecek diye tahmin ediyorum.” diye konuştu.

Antalya’da Yılda 1000 Otopsi Yapılıyor

Antalya’da 8 adli tıp uzmanının görev yaptığını ifade eden Dr. Mustafa Karagöz, “İki uzman yeni tayin olarak geldi, 25 kişilik kadrovar. Gerçek nüfus yaz mevsiminde çok daha yüksek sayıya ulaştığı için ve göç alan bir şehir olduğu için ihtiyaç devamlı artmaktadır. Şu anda otopsi sayımız yılda 1000 civarındadır, bu sadece otopsi sayısı. Otopsi yapılmayan ölü muayenehanesi sayısı çok daha fazla.” dedi.

Otopsiye Savcı Karar Verir

Sunumundan sonra Salı Grubu üyelerinin sorularını cevaplayan Dr. Mustafa Karagöz, yılda 1000 otopsinin yeterli olup olmadığı ile ilgili soruya, şu cevabı verdi: “Atlanan vaka var mıdır? Prosedürü göz önüne almak lazım, prosedür şöyledir. Normal bir ölüm vakası olduğu zaman belediye tabibi çağrılır, 1930’dan kalma kanun maddeleri arasında yer alır. Belediye tabibi olmayan yerlerde mesai saati içinde toplum sağlığı merkezlerindeki görevli hekimler, mesai saati dışında aile sağlığı merkezindeki nöbetçi hekimler çağrılır. Belediye tabibi olay yerine gittiğinde ölüm nedeninin anormal bir sebep olduğunu düşünüyorsa bunu savcılığa ihbar edecektir, savcılık yanına adli tıp konusunda tecrübeli birini alır ya da pratisyen hekim alarak ölü muayenehanesi yapar. Savcı, ölen kişinin yakınlarını dinler, ondan sonra otopsiye karar verir. Otopsi sayısına biz karar vermiyoruz.“

“BİMER’e Cimer’e Şikayet Ediliyoruz”

Dr. Mustafa Karagöz, adli tıp vakalarında etik olarak sıkıntı çekiyor musunuz sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Tabi olabiliyor, adam kız kardeşini cinsel saldırıya uğradı diye getiriyor, kızlığı bozuldu diyor. Bas bas bağırıyor, kız çıkmazsa ben burada herkesi öldüreceğim diyor. Böyle şuursuz insanlar var, tehdit mektupları alıyoruz. Hatta bizi BİMER’ e Cimer’e şikayet ediyorlar, soruşturma geçiriyoruz. Soruşturmalar neticesinde ifade veriyoruz. “

Toplantı sonunda Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç, Dr. Karagöz’e teşekkür plaketi verdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X