Advert
Advert Advert
Advert

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa Çevre Festivali kapsamında Su Altı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği ve GEA Arama Kurtarma Ekoloji’yle birlikte dalarak tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda deniz dibi temizliği gerçekleştirdi. Yaklaşık 40 dakika süren temizlikte Akdeniz’in derinliklerinden cam şişeler, petler, kamyon lastiği gibi atıklarla dolu 10 çuval çıktı.

admin
Bu içerik 314 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muratpaşa Belediyesi’nin Aktiffelsefe Derneği işbirliğiyle bu yıl ilkini düzenlendiği Muratpaşa Çevre Festivali kapsamında tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda deniz dibi temizliği yapıldı. Su Altı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği ve GEA Arama Kurtarma Ekoloji’yle birlikte gerçekleştirilen temizlik çalışmasında Başkan Uysal da katıldı.

Yat Limanı’nda kurulan ekrandan sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan’ın kayda aldığı temizlik çalışması canlı yayınlanırken Başkan Uysal, burada yaptığı konuşmada, dünyanın insan faktörünü tamamen dışarı bırakan, akıllı sistemlerinin, robotların devreye girdiği 4. sanayi devrimini yaşadığını söyledi. “Yani 100 kişinin yaptığı işi 5 kişinin yaptığı bir ortama doğru sürükleniyoruz” diyen Başkan Uysal, sürecin karşı çıkmak ya da çıkmamak üzerinden tartışılamayacağının da altını çizdi. Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Eğer sosyal tedbirler almazsanız, milyonlarca insan işsiz kalırsa, şu ana kadar ki çevre felaketleri insanları dolaylı olarak etkiliyordu, şu an geldiğimiz noktada insan tamamen büyük bir yoksulluk, işsizlik, savaş tehdidine doğru gidebilir. 4. Sanayi Devrimi çok daha büyük bir çevre felaketine gitmesin. Biz, ‘Ego insan’ değil ‘eko insanın dostuyuz. Ego insandan eko insana geçeceğiz’ olsun. Doğayla bütünleşen, insanları seven bundan ödün vermeyen insanların yanındayız. Bu insanlarını sayısını çoğaltmakla uğraşıyoruz.”

Başkan Uysal, konuşmasının ardından dalgıç kıyafetlerini giyip aralarında sualtı fotoğrafçısı Ceylan’ın da bulunduğu ekiple birlikte Kaleiçi Yat Limanı’nda deniz dibi temizliği için daldı. Yaklaşık 40 dakika süren dalıştan kamyon ve otomobil lastiği, pet ve cam şişe, olta uçları olmak üzeri 10 çuval çöp çıkarıldı.

Deniz dibinden çıkartılan atıklar Pazar günü sona erecek festivalde sergilenecek.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X