Advert
Advert Advert
Advert

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, "Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler, altın çağını yaşamakta. Bunu çok iyi değerlendirmek zorundayız. Bölgemiz barışı, dünya barışına hizmet edecek ilişkilerin skalasını daha geniş tutmalıyız" dedi.

admin
Bu içerik 208 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen 'Antalya Zirvesi: Yükselen Avrasya'da Türkiye- Rusya İlişkilerinin Geleceği Konferansı', Serik'e bağlı Belek turizm merkezindeki bir otelde gerçekleştirildi. Konferansın açılışına Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Oleg Bocharov, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanı Ahmet Berat Çonkar ve davetliler katıldı.

'HEDEF 100 MİLYAR DOLAR'

Ekonomi Bakan Yardımcısı Metin, Türkiye ile Rusya arasında yüzyıllara dayalı tarihsel, kültürel, ekonomik, siyasal ve sosyal ilişkiler olduğunu belirterek, bu ilişkilerin artık iş birliğine dönüştüğünü kaydetti. Savunma sanayi, havacılık ve enerji sektörlerinin bu iş birliğinde önemli yere sahip olduğunu anlatan Metin, iki ülkenin dış ticaretteki hedefinin kısa vadede 100 milyar dolar olarak belirlendiğini hatırlattı. Rusya'nın Türkiye'de, Türkiye'nin de Rusya'daki yatırımlarının 10'ar milyar doları aştığını vurgulayan Metin, şöyle konuştu:

"Türk müteahhitlik sektörü dünyada ikinci sırada biliyorsunuz. Dünyada bugüne kadar 350 milyar dolarlık hacmi gerçekleştirmiş müteahhitlik sektörümüz var. Müteahhitlik sektörünün bugünlere ulaşmasında lokomotif ülke Rusya'dır. Şu anda Rusya'da 1500 projenin toplam değeri yaklaşık 70 milyar dolardır Türk müteahhitlik sektörünün. Yaşadığımız o talihsiz olaylardan sonra kısa zamanda toparlandık. 2018'in ilk 3 ayına baktığımızda ticaret hacmimizin yüzde 66 arttığını görüyoruz. Bu trendle giderse yıl sonunu 30 milyar dolarla kapatma hiç de uzak değil ticaret hacminde. Son dönemde enerji başta olmak üzere turizm, savunma ve diğer yatırımlarda çok sıkı işbirliğimiz var. Bu işbirliğimiz artarak devam edecek. Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler altın çağını yaşamakta. Bunu çok iyi değerlendirmek zorundayız. Bölgemiz barışı, dünya barışına hizmet edecek ilişkilerin skalasını daha geniş tutmalıyız. Son dönemde ABD ve AB tarafından Rusya'ya uygulanan ambargolar karşısında Türkiye'nin duruşu ve Rusya'nın yanında yer aldığını ifade etmek isterim." 

'HEDEF 1 GÜNDE KITALARARASI UÇUŞ'

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Oleg Bocharov ise 'Eurasia Airshow' için Antalya'da bulunduğunu aktarırken, Rus mühendislerin geliştirdiği proje aşamasındaki yolcu uçağı konusunda bilgi verdi. Modern teknolojiyle tasarlanan uçağın seri üretimine 2020 yılında başlamayı planladıklarını kaydeden Bacharov; eşi benzeri olmayan, hafif ve dikey kalkabilen, zor havalimanlarına indirilebilen, bölgelerarası uçurulabilen uçak tasarlandığını söyledi. Bu uçak için geliştirdikleri özel teknolojiler bulunduğunu belirten Bocharov, "Ses ötesi yolcu uçakları bizim en yakın hedeflerimizden biri. Hedefimiz bir gün içerisinde kıtalar arasında uçuşlar gerçekleştirmek. İş dünyası için bu çok önemli. Sabah Moskova'dan kalkıp, New York'ta bir toplantıya katılıp geri dönülebilecek" diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de alt ve üst yapısıyla vizyon projeleriyle Antalya'nın, dünyanın en önemli marka şehirlerinden haline geldiğini söyledi. Geçen yıl Antalya'ya gelen turistlerin yüzde 38'ini Rusların oluşturduğunu aktaran Başkan Türel, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin çok daha ileri gitmesi için çalıştıklarını vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X