Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Muratpaşa Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde balenin en sıra dışı festivalini gerçekleştirdi. Antalya, İzmir ve İstanbul’dan 11 bale okulunun 7 – 17 yaş arası dansçıları festivalde 5’er dakikalık ürelerde en iyi performanslarını sergiledi.

admin
Bu içerik 259 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muratpaşa Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde, dans, mimik, müzik, duygu ve dekoru birleştiren en etkileyici sahne sanatlarından balenin en sıra dışı festivalini gerçekleştirdi. Rusya Dostluk ve Dayanışma Derneği ve Antalya Devlet Opera ve Balesi işbirliğinde düzenlenen Antalya Çocuk ve Genç Bale Festivali’nde Antalya, İzmir ve İstanbul’dan 11 bale okulunun 7 – 17 yaş arası baletleri ve balerinlerini sahne aldı.

Haşim İşcan Kültür Merkezi Antalya Devlet Opera ve Balesi büyük sahnesinde gerçekleştirilen festivalde bale okullarının genç ve yetenekli dansçıları 5 dakikalık sürelerle sahneye çıkarak en iyi performanslarını sergiledi.

‘SANAT YOKSA NE İŞE YARAR Kİ’

Festivale eşi Ümran Uysal’la birlikte katılan Başkan Uysal, performanslar öncesi yaptığı konuşmada “Biz Muratpaşa’da sadece yolumuzu, sokağımızı düzeltmekle kalmıyoruz. Asfaltta, temizlikte, park ve bahçelerde, sosyal hizmetlerde çok ciddi çalışmalarımız var ama sanat, estetik, kültür yoksa bunlar ne işe yarar ki” diye konuştu.

ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ GELİYOR

Festivali gelecek yıl Muratpaşa Belediyesi’nin kısa bir süre içinde inşaatına başlayacağı Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştireceklerini dile getiren Başkan Uysal, “Tüm bunları yaparken temel amacımız, çocuklarımızı sanat dallarıyla buluşturmak ve hayata estetik açıdan daha sevgi dolu ve empatiye bakabilmelerini sağlamaktır” şeklinde konuştu. Başkan Uysal, konuşmasının sonunda çocuklarla birlikte “Yaşasın spor, yaşasın sanat, yaşasın hayat” sloganını söyledi.

SALON HINCA HINÇ DOLDU

Antalya Çocuk ve Genç Bale Festivali için Haşim İşcan Kültür Merkezi hınca hınç dolarken, festival 3 bölümde halinde gerçekleştirildi. Festivalin birinci bölümde bale okullarının 7 – 10 yaş öğrencileri gösterilerini sundu. İkinci bölümde ise 11 – 13 yaş gurubunda 8 bale okulu solo performanslarının ağırlıkta olduğu gösteriyle sanatseverlerle buluştu. Festivalin son bölümünde ise 14 – 17 yaş grubu öğrenciler sahne alırken bu bölümde Antalya Devlet Konservatuarı, bu bölümde solo performanslarla Peter Ludwing Hertel’in ‘Şamarık Kız’ isimli operasını sahneledi.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X