Advert
Advert Advert
Advert

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AŞT’nin iki sezondur kapalı gişe oynayan ‘Huysuz’ adlı oyununu izledi. Vali Karaloğlu ve Başkan Türel, müzikleri ve esprileri ile bol kahkahalı ve keyifli bir gece yaşarken, AŞT oyuncularını ayakta alkışladı. Oyuncu Mehmet Özgür, Başkan Türel’e ‘2017 Emek ve Başarı’ ödülünü takdim etti. Türel, oyuncuları “Sizlerle ne kadar gurur ve onur duysam azdır” diyerek tebrik etti.

admin
Bu içerik 313 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Büyükşehir Belediyesi Antalya Şehir Tiyatrosu (AŞT) iki sezondur kapalı gişe oynayan ‘Huysuz’ adlı oyunu Mall Of sahnesinde özel gösterim için perde açtı. Özel gösterimin özel konukları Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’di. ‘Huysuz’a Antalyalı tiyatro severler de yoğun ilgi gösterdi.

Ödülü Başkan Türel’e teslim etti

Antalya Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e oyun başlamadan bir sürpriz yaptı. Ünlü oyuncu Mehmet Özgür, Tiyatroya ve sanata verdiği destekten dolayı Başkan Menderes Türel adına aldığı 6. Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülünü gerçek sahibine teslim etti. Mehmet Özgür, ödülün çok kıymetli olduğunu belirterek, “Ben de emanet olarak duran bu ödülü 30 Nisan’da İstanbul’da düzenlenen ödül gecesinde Başkanımız adına aldım.  Bu ödüllerin tamamı akademisyenlerden oluşan seçici bir kurul tarafından seçilen başarılı insanlara ve emek sahibi insanlara veriliyor. Antalya’da belediyecilik tarihinde bir ilk gerçekleşti. Sayın Başkanım Menderes Türel’e seçici kurul bu ödülü vermeyi kararlaştırdı. Bu ödül 2017 emek ödülü. Tiyatroya harcanmış emek ödülü. Güzel olan şu ki Antalya’mızda Sayın Başkanımın önderliğinde Şehir Tiyatrosu olduk. 2015 yılında ve bu kente çok ciddi yatırımlar yapılıyor tiyatroyla ilgili. Şu anda inşaatı devam eden 9’a yakın sahnemiz var. Başkanımın çok güzel bir iddiası var Türkiye’de en fazla sahneye sahip şehir tiyatrosu siz olacaksınız diyor. Bu cümleyi ödül töreninde de kurdum ve dakikalarca ayakta alkışlandım. O yüzden size çok teşekkür ediyorum ve emanetini Başkanım Menderes Türel’e teslim ediyorum” dedi.

Kahramanımız Mehmet Özgür

Başkan Türel’de ödülü gerçek sahiplerinden emaneten aldığını belirterek, AŞT’nin son derece başarılı oyunlarıyla Türkiye’de dikkat çektiğine vurgu yaptı. Başkan Türel, “ Bizde güzel bir söz var, ‘Bir mıh bir nal, bir nal bir at, bir at bir kahraman, o bir kahraman da bir savaş kurtarır diye. Bizim de tiyatro da kahramanımız Mehmet Özgür. Şehir Tiyatrosunu kuruyorken onun bu konuya olan heyecanından dolayı biz de heyecanlanarak adım attık. Başarılı olacağını biliyorduk. Ekibiyle birlikte bizleri onurlandırıyor. 20 seneye yakın dostluğumuz var. Mehmet Özgürle o dostluğu Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne Şehir Tiyatrosunu kazandırmak suretiyle güçlendirmiş olduk. Kültür ve Sanat Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi toplumun kılcal damarlarıdır. Dolayısıyla kültür ve sanata çok önem veriyoruz. Çok daha güzel oyunlar sahnelenecek. Onların ödülünü onların elinden almanın mutluluğunu yaşıyorum. Bizlere en büyük desteği veren kıymetli Sayın Valimiz olmak üzere siz tiyatro severler adına bu ödülü kabul ediyorum” dedi.

 Salonda alkışlar, kahkahalar yükseldi

Fransız yazar Moliere’nin üç eserinden Engin Alkan’ın sahneye uyarlayıp yönettiği ‘Huysuz’ esprileri, müzikleri ile keyifli ve neşeli dakikalar yaşattı ve salonu kahkahaya boğdu. Aşk, entrika, kahkaha, kumpas ve şamatanın bir arada sahnelendiği oyun izleyenlere unutulmaz bir akşam yaşattı. Vali Karaloğlu ve Başkan Türel de bol kahkahalı ve neşeli bir gece geçirirken AŞT oyuncularını bol bol alkışladı.

Vali’den tam not

Moliere’in Zoraki Nikah, Cimri, Hastalık Hastası, George Dandin ve Teodor Kasap oyunlarının bir derlemesi olan Huysuz’un her sahnesi ayrı keyif verirken, oyuncuların muhteşem performansı da izleyenlerden tam not aldı. Müzikal tadında, seyirciyle iç içe, bol esprilerle iki buçuk saat süren ve her sahnesi ayrı güldüren Huysuz bazen de hüzünlendirdi.

Vali Karaloğlu ve Başkan Türel, başarılı oyuncuları ayakta alkışlarken sahnede tek tek tebrik etti. Vali Karaloğlu, Çok güzel bir gece yaşadıklarını belirterek, “Belediyecilikte fark, bu ve benzeri olaylarla ortaya çıkıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bu işleri hakkını vererek yapıyorsunuz. Ellerinize sağlık. Bütün arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir geceydi” dedi.

Türel, ‘Gurur duyuyorum’

Başkan Türel de AŞT ile gurur duyduğunu belirterek, “ Arkadaşlarımız bunu hak ediyor. Gerçekten çok mütevazı bütçelerle, çok mütevazı kadrolarla ama çok büyük sanatçılarla çok büyük iş başarıyorlar. Çok büyük emekçilerle çok büyük iş başarıyorlar. Ne kadar gurur duysam ne kadar onur duysam azdır. Hepsini tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu ve Başkan Türel, Mehmet Özgür ve diğer oyuncularla Tiyatro selamı ile Antalyalıları selamladı.

‘Huysuz’ konusu

Moliere’in Huysuz’u lakabı ile anılan tiyatro oyuncusu Armağan Özcan yaşlılık günlerini bir huzurevinde geçirmektedir. İçinde bulunduğu durumdan sürekli şikayet eden eski oyuncu aksilikleri ile hayatı hem kendine hem de etrafındakilere zehir ederken eski parlak günlerini özlemle anmakta ve bir zamanlar sahnede başarı ile canlandırdığı Moliere karakterleri kafasının içinde dönüp durmaktadır. Bu durum neticesinde de sık sık gerçek dünya ile hayal dünyası arasında gidiş gelişler yaşar. Usta tiyatro adamı Engin Alkan tarafından Moliere’in Zoraki Nikah, Cimri, Hastalık Hastası, George Dandin ve Teodor Kasap’ın yazardan Türkçe adaptasyonu olan İşkilli Memo  oyunlarının bir derlemesi olarak yazılan Huysuz’da mizah ve komedi unsurları da en üst seviyede sunuluyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X