Advert
Advert Advert
Advert

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, kentsel dönüşüm çalışmalarını anlatarak, Kepez Santral projesinin örnek bir proje olduğunu söyledi.

admin
Bu içerik 303 kez okundu.
Advert

Salı Grubu’nun  bu hafta yapılan olağan toplantısının gündemini inşaat sektörü ve kentsel dönüşüm çalışmaları oluşturdu. Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulubü'nde yapılan toplantıda , konut ve gayrimenkul sektörünün önemli aktörlerinden Sur Yapı firması yer aldı. Sur Yapı Yönetim Kurulu  ve Konut Der Başkanı Altan Elmas sektörü ve çalışmalarını anlattı. Elmas, Türkiye’deki inşaat sektörünün gelişiminin 20 yıl daha süreceğini ifade ederek, göç ve kentleşmeye bağlı olarak yılda 900 bin konut ihtiyacı doğduğunu söyledi.

AİLE OLARAK SEKTÖRÜN İÇİNDEYİZ

İnşaat sektörüne babasından 5 bin dolar alıp şirket kurarak girdiğini anlatan Mimar Elmas, “Aile olarak inşaat sektörüne emek vermiş bir aileyiz. Biz adım adım büyüdük ailem de bu sektörde mesai harcadı. Ülkemizde yüzde 80 oranında artan bir kentleşme oranı var. 2030 yılında kentlerde yaşayan insan sayısının 5.5 milyar olacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de hane başına düşen insan sayısı 3.7 Antalya’da ise 3.2. Hanede yaşayan kişi sayısı azaldıkça konut ihtiyacı artıyor. Göçe bağlı olarak kentler kalabalıklaşıyor ve insanların konut ihtiyacı giderilmek zorunda”dedi.

SANTRAL ÖRNEK BİR PROJEDİR

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Kepez Santral Projesi’ni hayata geçirdiklerine değinen Elmas, “Orada yeni bir kent kuruyoruz. Yeşil alanları sosyal donatı alanları ile ödüllü örnek bir proje. 3265 hak sahibi ile el sıkıştık. 5073 daire yapılıyor Santral’de. Alanda 16 bin ağaç korundu 300 dönümlük yeşil alan yaratacağız. Bölge bambaşka bir alan olacak. Kentsel dönüşüm çalışmaları bütündür . Doğru kentsel dönüşüm çalışması ada bazında alt yapısı planlanarak yapılandır. Biz bunu yapıyoruz” diye konuştu.

HİZMET ALIMLARIMIZ ANTALYADAN

Türkiye’nin yapı stoğuna da değinen yönetim kurulu başkanı Elmas 7.5 milyon yapının kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirildiğini ifade etti. Elmas, “1999 yılına kadar yapılan binaların statikleri zayıf , depreme dayanıklı değil çoğunda yanlış malzeme kullanılmış . 7.5 milyon yapı deniyor ama bence daha da fazla. Betonarmenin geçmişi 100 yıldır ekonomik ömrü ise 50 yıl olarak hesap edilir” diye konuştu. Elmas, Antalya’da 4 müteahhit firma ile çalıştıklarına da dikkat çekerek, “Bu firmaların 3’ü Antalya firması. Hizmet alımlarımızı Antalya’dan yapıyoruz buna özen gösteriyoruz” dedi.

KONUT-DERİN ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Konut Der olarak yaptıkları çalışmalara da değinen Elmas, “Hassas dalga boyu yüksek bir sektör. Konut kredisi faizlerinin düşürülmesi ile ilgili konuları biz taşıdık hükümetimizle bu konuda görüşmeler yaptık. Avrupa’da çok daha az yeni konut daha çok çok yenileme çalışması yapılıyor çünkü nüfus artmıyor. Ülkemizde yılda 600 bin evlilik 150 bin boşanma 150 bin de yenileme olarak yıllık 900 bin konut ihtiyacı doğuyor. Yıllık ihtiyaç net olarak ortada. Bu durumun 20 yıl daha böyle süreceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

YÜKSEK KATILIMLI TOPLANTI

Santral Projesi ve Sur Yapı’nın diğer kentlerdeki çalışmalarına ilişkin gelen soruları da yanıtlayan Elmas, namuslu iş yapanlarında kentsel dönüşüm çalışmaların da yer aldıkları projeler de biraz fedakârlık yapması gerektiğini de sözlerine ekledi. Toplantıya, Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı  Mustafa Balcı, Antalya Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanı Ömer Ali Acar’da katıldı. Toplantının sonunda grup başkanı Muharrem Koç teşekkür ederek Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas’a  günün anısına bir  plaket takdim etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X