Advert
Advert Advert
Advert

ANNESİNİN MEZAR KAİDESİNİ SERAMİKTEN YAPTI

Antalyalı seramik sanatçısı Fecrin Nur Öngören, 2 yıl önce yaşamını yitiren annesi Fatoş Öngören'in mezarını 'Anneler Günü' hediyesi olarak seramikle çevreledi.

ANNESİNİN MEZAR KAİDESİNİ SERAMİKTEN YAPTI
ANNESİNİN MEZAR KAİDESİNİ SERAMİKTEN YAPTI admin
Bu içerik 395 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Seramik sanatçısı, şair ve yazar Fecrin Nur Öngören, rahatsızlığı nedeniyle uzun yıllar tedavi gören annesi Fatoş Öngören'i 2016 yılında kaybetti. Annesiyle aynı evi paylaşan, ölümünden sonra da hayatı değişen sanatçı Fecrin Nur Öngören, seramik sanatçısı Tacim Alparslan'a ait Taç Seramik Atölyesi'nde çamuru şekillendirerek, annesinin mezarını sanat eserine dönüştürmeye karar verdi. Öngören, mezarın duvarını ve kaidesini hamur gibi yoğurduğu killi çamura şekil vererek çalışırken, üzerlerine de doğayı ve hayvanları seven annesinin isteğini yerine getirip, kuş ve çiçek figürleriyle süsledi. Öngören, fırında pişirerek, sertleştirdiği duvar taşlarını renklendirip, parçalar halinde Andızlı Mezarlığı'na taşıyarak, monte etti. Annesinin çok sevdiği papağanı 'Yakup'u da unutmayan sanatçı, mezarın kaidesine kabartma harflerle 'Fatoş Hanım Yakup Bey'in Anneannesi' yazdı.

Mezarın etrafındaki ağaçların gövdesini de süsleyen Fecrin Nur Öngören, "Annem, yaşamdan keyif alan, sanatın her dalını çok seven, hastalığını hatırlamamak için eğlenmesini bilen, çevresinde çok sevilip, sayılan bir kişiydi. Günlerce uğraşıp, mezarını sanat eserine dönüştürdüm. Amacım, ona çok güzel bir Anneler Günü hediyesi hazırlamaktı; hayallerim gerçek oldu. Çok mutluyum, heyecanlıyım" diye konuştu. 

Anneler Günü'nde annesi Fatoş Öngören'in mezarı başında dua okuyan Fecrin Nur Öngören, annesinin emanetleri olan 'Yakup' ile 'Yiğit' adlı papağanlara da gözü gibi bakıyor. Öngören, "'Yakup', anneme çok düşkündü. Yanından ayrılmasını hiç istemezdi. Şimdi sürekli annemi soruyor, 'Annem nerede, annem gelsin yanıma' diye sesleniyor" dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X