Advert
Advert Advert
Advert

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan İlhami Koç, sigortacılık kavramının kentleşme ile beraber ilerlediğini söyledi.

admin
Bu içerik 329 kez okundu.
Advert

Salı Grubu’nun bu hafta yapılan olağan toplantısının gündemini bu kez finans oluşturdu. Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulübü’nde yapılan toplantıda, Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, “Genelden Özele Doğru Finans” başlığı altında finans sektöründeki gelişmeleri dünya ve Türkiye ölçeğinde değerlendirdi. ABD’nin korumacı politikaları ve Avrupa’daki ırkçı politikalara değinen Koç, sorunların temelinin 2007-2008 krizlerine dayandığını krizin dünya düzenini etkilediğini  söyledi.

DIŞARDAN GELEN TASARRUF KORKAKTIR

Türkiye’nin yurt içi tasarruflarının kıt olduğunun altını çizen Genel Müdür Koç, “Büyümemiz dışarıdan gelen tasarruflarla yapılıyor. Buna muhtacız. Dışarıdan  gelen  tasarruf her zaman korkaktır. 2010’dan nu yana yaşanan sorunlar Suriye’nin Irak’ın yangın yeri olması, hukuk sisteminde yaşanan sorunlar finans dünyasında bir izlenim yaratıyor. Sermaye korkuyor dışarıdan para gelmiyor faizler tırmanıyor. İçinde bulunduğumuz durum budur” dedi.

SEKTÖRÜN PAYI 10 MİLYAR DOLAR

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, sigortacılık sektörünün 10 yıldan bu yana yüzde 20’lik büyüme bandında olduğuna da değindi. Koç, “10 milyar dolarlık bir pasta ülkemizin büyüklüğüne göre küçük. Lübnan ve Bulgaristan’da kişi başına düşen sigorta pirimi bizden yukarıdadır. Kore’de ise sigortacılık sektörünün hacmi 80 milyar dolar. Kentleşme ile doğru orantılı kentleşme yoksa sigortacılık yoktur” diye konuştu.

KARLILIK SORUNU MEVCUT

Sigortaların zorunlu olmasına bağlı sektörün gelişiminin süreceğinin altını çizen Koç, “Tabi sorunlar da mevcut. 2000’li yılların başında ülkemize gelen dünyanın büyük şirketleri mutsuz. Çünkü genel bir karlılık sorunu mevcut. Ve bu şirketler ülkemizi terk ediyorlar büyük sermaye umudunu kesiyor” dedi.  Tarihi eserlerin sigortalatılması, seyahat sigortalarının içeriği gibi birçok konuda katılımcıların sorularına da yanıtlayan İlhami Koç, günün sonunda teşekkür  plaketini grup başkanı Muharrem Koç’un elinden aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X