Advert
Advert Advert
Advert

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel Ramazan etkinlikleri kapsamında Çankırı Belediyesi Yaren ekibi Karaalioğlu Parkı’nda sahne aldı. Geleneksel kıyafetleriyle sahneye çıkan yarenlerin halk oyunları gösterisi geceye renk kattı. Yaren kültürünü yaşayan Antalyalılar adeta geçmişe yolculuk yaptı.

admin
Bu içerik 335 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Büyükşehir Belediyesi’nin Karaalioğlu Parkı içerisinde gerçekleştirdiği geleneksel Ramazan etkinliklerinin farklı etkinliklerle devam ediyor. Ramazan etkinlikleri, beşinci gecesinde Çankırılı yarenleri ağırladı. Çankırı Belediyesi Yaren ekibi gösterisi öncesinde, Yaren Çavuşu yaren kültürü hakkında izleyenlere bilgi verdi. Ardından temsili orta oyunu sergilendi.

Yaren kültürü sahnelendi

Çankırı Yaren Meclisi kültüründen örnekler sergileyen ekibin orta oyunlar ve türküler ile harmanladığı gösteri etkinlik alanını şenlendirdi. Temsili bir köy odasında, Çankırı Yaren ekibi tarafından sergilenen orta oyunlar ve halk oyunları ilgi ile izlendi Yaren odasına girme kurallarından meclise, misafirlikten, selamlamalara kadar tüm gelenekleri Antalyalılara gösteren ekip oturma düzeni ve kıyafetleri ile izleyenleri adeta geçmişe geri götürdü.

Hem yüzlerini hem kitapları boyuyorlar

Karaalioğlu Parkında kurulan Ramazan etkinliklerinde büyükler kadar çocuklar içinde birbirinden farklı ve eğlenceli stantlar yer alıyor. Bunlardan biri de yüz boyama standı. Standın önünde uzun kuyruklar oluşturan çocukların yüzleri rengârenk boyanıyor. Ayrıca çocuklar eğitmenler eşliğinde kitap boyama etkinliği de gerçekleştiriyor.

Minik Ramazan davulcuları

Şarampol Caddesi’nde gerçekleştirilen Ramazan Etkinliklerinde ise Ramazan davulcusu, kavuklu, pişekar ve tahta bacaktan oluşan geleneksel kostümlü gezi gerçekleşti. Şarampol Caddesi’ni maniler okuyarak boydan boya gezen, vatandaşlara ve çevre esnafa Ramazan nostaljisi yaşatan ekibe özellikle çocukların büyük ilgisi oluyor. Bazı çocuklar Ramazan davulcularıyla birlikte davul çalarak keyifli anlar yaşadı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X