Advert
Advert Advert
Advert

Yüzme yarışları, çıpa çıkartma, yağlı direk ve Fly Board gösterisi büyük alkış aldı.

admin
Bu içerik 196 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

DTO Antalya Şubesi tarafından organize edilen ve Kaleiçi’nde düzenlenen 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri büyük ilgi çekti. Vatandaşlar etkinlikleri büyük bir ilgi ile takip ederken, yağlı direk en fazla ilgi çeken etkinlik olarak dikkat çekti.

Konyaaltı Kaymakamı İbrahim Keklik, Antalya Liman Başkanı Erdoğan Bayram, DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, DTO Antalya Şube Meclis Başkanı Berna Küner Vanmannekes, Antalya Sahil Güvenlik Komutanı Yb. Sezai Özkurt da etkinlikleri takip etti.

Yüzme yarışları, çıpa çıkartma, yağlı direk ve Fly Board gösterisi büyük alkış aldı. Yarışmalarda birinci olanlara günün anlamını belirten madalyalar verildi ve DTO tarafından küçük altın hediye edildi. Kaleiçi’nde düzenlenen etkinlikler öncesi DTO Antalya Şube Meclis Başkanı Berna Küner Vanmannekes, Antalya Liman Başkanı Erdoğan Bayram, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın önemini içeren birer konuşma yaptı.

Limanlarımız çağın gelişmelerine ve ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlendi, geliştirildi ve yenileri açıldı!

DTO Antalya Şube Meclis Başkanı Berna Küner Vanmannekes yaptığı konuşmasında, “ Osmanlı Devleti tarafından kapitülasyonlarla Türk denizlerinde yük ve yolcu taşıma hakkının batılı devletlere verilere kendi denizlerimizde ticaret yapamaz duruma geldiğimiz bir dönemin ardından Lozan Anlaşması ile Türk denizlerinde gemi işletme yani kabotaj hakkı tekrar Türklerin üzerine geçmiştir. 1 Temmuz 1926 tarihinde çıkarılan Kabotaj Kanunu ile Türk karasularında yolcu ve yük taşıma hakkı sadece Türk gemilerine verilmiş ve böylece denizlerimizde tam bağımsızlık sağlanmıştır.
 Ulu önderimiz Atatürk denizciliğe her zaman önem verdi ve denizciliğimizin gelişmesi gerektiğini hep dile getirdi. Bu yolda ülkemiz ilerlemeler kaydetti. Stratejik ve ticaret açısından önemli noktalarda limanlar, tersaneler inşa etti. Yük taşımacılığına destek verdi. Limanlarımız çağın gelişmelerine ve ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlendi, geliştirildi ve yenileri açıldı. Birçok liman özelleşti Turistik seyahat amaçlı yolcu gemilerine hizmet vermek amacıyla limanlar yapıldı ve yapılmakta. En gurur verici olanda özellikte yolcu temalı işletmeciliği yapan Türk şirketlerimiz dünyanın öneli yolcu limanlarından işletmeciliklerini almaya başladılar. Antalya Limanını işleten Global Holding de bunlardan bir tanesi” dedi.

Antalya Deniz Ticaret Odası olarak denizciliğimizi geliştirmek için elimizden gelen tüm maddi ve manevi imkanlarımızı kullanacağımıza söz veriyoruz!

Antalya'nın denizcilik açısından önemli işlere damgasını vurmuş ve vurmakta olduğuna da dikkat çeken Berna Küner Vanmannekes , “ Antalya Serbest Bölgesinde üretilen dünyaya nam salmış mega yatlar gurur kaynağımızdır. Bölgemizde su altı ve su üstü sporları da turizm ve ekonomiye önemli bir katkı sağlamaktadır. Antalya bölgemizde iyi denizciler ve işletmeciler yetiştirmek için açılan Denizcilik meslek lisesi ve fakültelerimizin sayısı giderek artmaktadır. Çocuklarımıza denizi sevdiren yüzme ve yelken kulüplerinin sayısını arttırmak Türkiye ve dünya çapında başarılı sporcular yetişmesini sağlamak bizler için önemlidir. Antalya Deniz Ticaret Odası olarak denizciliğimizi geliştirmek için elimizden gelen tüm maddi ve manevi imkanlarımızı kullanacağımıza söz veriyoruz” dedi.

Kabotaj Kanunu, denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur!

Antalya Liman Başkanı Erdoğan Bayram yaptığı konuşmasında Kabotaj Kanunun  önemine dikkat çekerek “1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren 815 sayılı Kabotaj kanunu ve Türk limanlarının işletilmesi Türk limanları arasında her türlü yük ve yolcu taşımacılığı, kılavuzluk hizmetleri ve denizlerimiz ve iç sularımızdaki su ürünleri avcılığı, iç sularımızdaki yük ve yolcu taşımacılığı, dalgıçlık ve diğer faaliyetler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türk Bayrakları gemilere ait bir hak olarak verilerek, 350 yıl süregelen yabancılara verilen imtiyazlar sona erdirilmiştir. Bu kanun ile bağımsızlığımız ve denizlerimiz ile iç sularımızda hükümranlık haklarımız perçinlenmiş aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur” dedi.

Rekabet eder hale geldik!

Erdoğan Bayram, ülkemizde denizcilik eğitimlerinin, uluslararası düzeyde kabul görmüş olup gelişmiş ülkelerle yarışır hale geldiğini de belirtirken “Kıyı yapıları ve tersanelerde dünya denizci ülkeleri ile rekabete girilmiş ve gemi inşası üzerine de büyük gelişmeler sağlanmıştır” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X