Advert
Advert Advert
Advert

"VATANI KORUMAK, ÇOCUKLARIMIZI KORUMAKLA BAŞLAR.”

admin
Bu içerik 391 kez okundu.
Advert

Bir toplumun ilerleyebilmesi ve kalkınabilmesi o toplum içinde yetişen çocukların bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı gelişmesiyle mümkündür.

Son yıllarda ne yazık ki ülkemizde sıkça şahit olduğumuz ve bizi toplum olarak çok derinden üzen  bu vakalarla sarsılmaktayız.  Daha bir iki gün önce  arda arda yaşanan bu vakalar soncu kaybettiğimiz minicik yavrularımız 4 yaşındaki Leyla Aydemir'i ve  8 yaşındaki  Eylül Yağlıkara 'yı koruyamamış olmanın büyük acısını yaşamaktayız.

Bizim bilebildiğimiz rakamlar ise sadece buzdağının görünür kısmıdır. Her 4 saatte bir çocuğumuz cinsel istismara maruz kalıyor. Ve ne acıdır ki ülkemiz çocuk cinsel istismarında dünya sıralamasında 3’üncü sırada yer alıyor. Dünya sağlık örgütü çocuk istismarını “Bir yetişkin tarafından bilerek ya da bilmeyerek yapılan ve çocuğun sağlığını, fizik gelişimini, psiko-sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen davranışlar” olarak tanımlamaktadır. Bu tanımda amaç değil, sonuçlar önem taşımaktadır. Başka bir deyişle, yetişkinin niyeti önemli değildir, eylemin çocuk üzerindeki etkisi önem taşımaktadır.

Ülkemizde ve dünyada ciddi bir sorun haline gelen Çocuk istismarı ve ihmalinin önlenebilmesi için doktor, hemşire, sosyal hizmet uzmanı ve psikolojik danışmanlardan oluşan ekipler oluşturulması; konuyla ilgili olan kurumlar arasında gerekli koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması; kreş, çocuk bakımevi ve sosyal hizmet kurumlarının geliştirilmesi, kitle iletişim araçlarında konuya daha fazla yer verilerek anne, baba ve çocukların bilgilendirilmesi ve konunun gündemde tutulması ülkemiz için bir gereksinimdir. Unutmayalım ki; Vatanı korumak, çocuklarımızı korumakla başlar.”

 

Av. Ersen GÖKSAN                                                                                                       

ANTİAD - ANTALYA İŞ ADAMLARI DERNEĞİ

Yönetim Kurulu Başkanı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X