Advert
Advert Advert
Advert

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya’nın Demre İlçesi’de devam eden Myra – Andriake Kazı Çalışma Grubu’nu ziyaret etti.

admin
Bu içerik 138 kez okundu.
Advert

Gül Ege, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, rehberliğinde Myra antik kentinin liman şehri olan Andriake’de, Roma Dönemine ait Granarium (tahıl deposu) yapısı “Likya Uygarlıkları Müzesi”ni gezdi.

Likya Uygarlıklar Müzesi, Çekim Merkezi Haline Geldi

Prof. Dr. Nevzat Çevik, Likya uygarlıklarını konu alan ilk müze olması bakımından önem taşıyan Likya Uygarlıklar Müzesi’nin, Likyalıların günlük ticari ve sosyal hayatı hakkında bilgi verdiğini kaydetti.

Dış mekanda yapılan kruvaziyer liman ve tahıl deposuna yük getiren antik geminin sergilendiği alanın da müze kadar turistler tarafından ilgi gördüğünü anlatan Prof. Dr. Çevik, müzenin Demre – Kekova bölgesi için yeni bir turizm çekim merkezi haline geldiğini söyledi.

Yapılan kazı çalışmalarında Likya bölgesinin en eski sinagoglarından birinin ortaya çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Nevzat Çevik, sinagogun ilk ve tek keşfedilen sinagog olduğuna vurgu yaparak, sinagog’un MS. 6’ncı yüzyıla ait olduğunun bilgisini verdi. Çevik, sinagogla birlikte bulunan üç yazıttan birinin müzede sergilendiğini dile getirdi.

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ise “Bölgemiz için oldukça yüksek değere sahip olan ve geçmişten günümüze deniz ticaretinin yapıldığı Likya yolu, bölgemizin yüz akı konumundadır. Yıllardır devam eden kazılar, bölgenin ne denli önemli olduğunu kanıtlar halde. Antalya Tanıtım Vakfı olarak kentin tanıtımına bir nebze de olsa katkı vermek amacıyla ziyaretimizi gerçekleştirdik. Likya bölgesi hakkında bizleri aydınlatan, bölgenin yeniden canlanmasını sağlayan Prof. Dr. Nevzat Çevik’e ve ekibine teşekkür ederiz” dedi.

ATAV Başkanı Gül Ege, ziyaretlerinin ardından Myra – Andriake Kazı Çalışma Grubu ekibine üzerinde Likya yolunun haritasının yer aldığı tişörtleri ve Antalya logolu şapkaları dağıttı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X