Advert
Advert
Advert

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Temmuz Ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

admin
Bu içerik 184 kez okundu.
Advert

Yıllık bazda TÜFE’de 2005’den, Yİ-ÜFE’de 2006 dan bu yana görülen en yüksek enflasyon rakamlarının kaydedildiğini bildiren Başkan Davut Çetin, “Ekonomi yönetiminden döviz piyasasını sakinleştirecek, enflasyon beklentilerini sabitleyecek güçte adımlar bekliyoruz” dedi.

Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

2018 Temmuz ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de %0,55, Yurtiçi ÜFE’de %1,77 artış göstermiştir. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %15,85, yurt içi üretici fiyatlarında %17,56 artış göstermiştir.  

TÜFE’de yedi aylık ve yıllık bazda 2005’ten bu yana en yüksek enflasyon oranı görülmüştür. Yİ-ÜFE’de ise yedi aylık ve yıllık bazda 2006’dan bu yana görülen en yüksek enflasyon oranıdır. Yine Yİ-ÜFE’de, 2006’dan bu yana görülen en yüksek Temmuz ayı enflasyonu kaydedilmiştir.

Kararlı duruş gerekiyor

Dolar ve Euro'daki artış girdi maliyetleri kanalıyla gıda fiyatları dahil her üründe fiyatları artırmaktadır. Elektrik ve doğal gaz fiyatlarına yapılan zamlar henüz enflasyona yansımamıştır. Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele ve milli paramızı koruma konusunda pasif kalmasının maliyeti giderek artmaktadır. Yedi aylık çekirdek enflasyon %9'u, yıllık enflasyon %15'i aşmışken ve dövizde sonu belirsiz yükseliş devam ederken, geçen hafta yapılan toplantıda sessiz kalmak ve yeni açıklanan raporda enflasyon hedefini bir politika önlemi açıklamaksızın %13.4 gibi inandırıcı olmayan bir düzeye çıkarmak piyasadaki güven beklentisini karşılamamıştır. Aylardan bu yana dövizdeki artış karşısında daha kararlı bir duruş gerektiğini, yüksek kur ve enflasyonun ekonomide durgunluğa yol açacağını ifade ediyoruz. Ekonomi yönetiminden döviz piyasasını sakinleştirecek, enflasyon beklentilerini sabitleyecek güçte adımlar bekliyoruz.

Antalya’daki turizm kaynaklı canlılık fiyatlara yansıdı

Antalya ekonomisinde turizm kaynaklı kısmi bir canlılık söz konusudur ve bu durum zaten enflasyon tablomuzda gıda, içki, lokanta ve otel grubu fiyatlarında da görülmektedir. Buna karşılık iç pazara bağlı sektörlerde sorun giderek büyümektedir. Bu nedenle orta ve uzun vadeli yapısal politikalarla birlikte piyasaya güven verecek düzeyde kısa vadeli faiz, likidite, tasarruf, teşvik önlemler açıklanmalıdır.

Zam şampiyonu limon

Enflasyonda kur ve vergi kaynaklı artış bütün ürün gruplarına yayılmaktadır. TÜFE'de sebze-meyve grubu ve giyim indirimleri enflasyonu azaltıcı etki yapmış, buna karşılık unlu mamüller, et ürünleri, yumurta, yağ, tütün ve alkollü içki vergisi, akaryakıt, elektrik, doğal gaz, elektronik eşyalar ve lokanta-otel grubu fiyatları enflasyonu artırmıştır. Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler %12,86 ile limon, %12,35 ile rakı ve %11,88 ile domates olurken; en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler ise % 23,66 ile erik, %20,09 ile şeftali ve %17,37 ile dolmalık biber olmuştur.

Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artışlar %2,26 ile “lokanta ve oteller” ,%1,82 ile “ev eşyası” ve %1,62 ile “eğlence ve kültür” gruplarında görülürken, düşüşlerin görüldüğü gruplar ise %3,07 ile “giyim ve ayakkabı”, %0,28 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” ve %0,11 ile “haberleşme” olmuştur.

Yıllık bazda enflasyondaki en fazla artış %24,21 ile “ulaştırma”, %20,32 ile “ev eşyası” ve %19,40 ile  “gıda ve alkolsüz içecekler” gruplarında gerçekleşmiştir.

Yİ-ÜFE’de, sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,86, imalat sanayi sektöründe %1,87, elektrik ve gaz sektöründe %0,99, su sektöründe %1,44 artış olarak gerçekleşmiştir.

Batı Akdeniz enflasyonu Türkiye ortalamasının üzerinde

Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık %0,87, yedi aylık %11,13 ve yıllık bazda %17,69 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık ve yedi aylık enflasyonda 2. , yıllık enflasyonda ise 3. sırada yer almıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin, aylık,  yedi aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu görülmüştür.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X