Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

HER yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü, Antalya'da üretilen çiçeklerle kutlanacak. Bu yıl Anneler Günü için 36 ülkeye 50 milyon dal çiçek ihraç edilirken, iç piyasada da 100 milyon dal çiçek tüketilmesi bekleniyor.

admin
Bu içerik 395 kez okundu.
Advert

Türkiye'nin kesme çiçek üretim merkezi Antalya'dan bu yıl yine Anneler Günü için Avrupa'nın birçok ülkesine milyonlarca çiçek gönderildi. 14 Mayıs Pazar günü kutlanacak Anneler Günü için, Antalyalı kesme çiçek üreticileri tarafından Avrupa'nın yaklaşık 36 ülkesine toplam 7 milyon dolarlık 50 milyon dal çiçek gönderildi.

 

Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, bu yıl çok soğuk bir kış geçtiğini, özellikle mayıs ayındaki sıcaklıklarının çiçek için çok uygun bir hava olduğunu ve verimliliğin arttığını söyledi. Verimin iki hatta üç kat arttığına işaret eden Osman Bağdatlıoğlu, “Dolayısıyla ihracat ve iç pazarda verimlilik var. Çiçek seraları festival havasında. Önümüzdeki Anneler Günü için 36 ülkeye yaklaşık 50 milyon dal çiçek ihraç edildi" dedi.

 

 

ANNELERE EN ÇOK PEMBE RENKLER TALEP GÖRÜYOR

 

Çoğunluğu kadın binlerce kişinin bu sektörde çalıştığına dikkat çeken Bağdatlıoğlu, “İhracatın yanı sıra iç pazarda da ciddi bir hareketlilik var. Geçen yıllarda kişi başına 1 dolar olan çiçek tüketimi 5-6 dolara yükseldi. Anneler Günü de en çoğaldığı dönem. Anneler Günü'nde annelere en ucuz ve anlamlı hediye çiçek olduğu için Türkiye'den de alıcıların Antalya bölgesine gelmesi bize mutluluk veriyor. Özellikle karanfil buketlerine talep var. Yine Türkiye'den çok fazla süpermarketten talep gelmeye başladı. Eskiden süpermarket satışları olmazken, aynı Avrupa'ya ihraç ettiğimiz gibi süpermarketlere de buketlerimizi gönderiyoruz. Böylelikle halkımız ucuza süpermarketlerden buket alma imkanı buluyor. Gerbera, karanfil, yeşillikler, lisyantus gibi çiçekler ağırlıklı talep görüyor. Pembe renkler fazlasıyla talep görüyor" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X