izmir bayan escortlar

Advert
Advert

Yılbaşı ve yarıyıl tatilinin yaklaşmasıyla birlikte kış aylarının en çok tercih edilen spor aktivitelerinden kayak ve snowboard için planlar yapılmaya başlandı. Verdiği keyif kadar olası istenmeyen kazalara da açık olan bu spor dalları dikkatli olunmadığı takdirde büyük tehlikelere yol açabiliyor. Özellikle düşme sonrasında meydana gelebilecek yaralanmaların aylar süren tedavilere veya kalıcı hasarlara neden olabileceğinin altını çizen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel; kayak ve snowboard kazalarının ciddiye alınması gerektiğini belirterek bu sporu yapacakları öncelikle diz ve eklem bağ yaralanmaları dışında, düşmeye bağlı kırık ve çıkıklar konusunda uyardı.

admin
Bu içerik 349 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Resmi verilere göre; kayak sporunu yapan her 100 sporcudan 28 tanesi kazalar sonucu çok ciddi sakatlıklar geçirmekteyken, snowboard da bu oran yüzde 40'a kadar ulaşıyor. Amatör ve keyif için bu spor dallarını yapanlarda ise özellikle düşmeye bağlı kazalar yine ciddi rakamlara ulaşıyor. İşte bu nedenle, özellikle ülkemizde yarı yıl tatilinin de yaklaşmasıyla tatilini kayak ve snowboard yapmak için tercih edenleri riskli bir süreç de bekliyor. 
Kayak ya da snowboard yaparken en fazla karşılaşılan akut yaralanmalar hakkında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel, “Kayak yaralanmalarının yarıya yakını diz ekleminde sıkıntı yaratıyor. Çünkü, kayak sırasında, kayış mekanizması nedeniyle ayak ve ayak bileği kayağa kilitlenmiş pozisyonda iken, dizde dönme hareketleri oluyor. Bu dönmelerin aşırı olması diz yaralanmasına sebep oluyor. Diz yaralanmaları basit bir menisküs yırtığından ön çapraz bağ, iç yan bağ ve bu yaralanmaların birlikte olduğu çoklu bağ yaralanmalarına kadar görülebiliyor. Bunların dışında; düşmeye bağlı omuz bölgesi, el bileği, bacak, omurga kırıkları, bel fıtıkları, parmak çıkık ve bağ yaralanmaları da kayak kazalarında en çok rastlanılan yaralanmalar olarak öne çıkıyor” diyor.  
Kaza Kadar Doğru Tanı ve Tedavi de Önemli…
Özellikle kış mevsiminde ve yarı yıl tatili döneminde kayak ve snowboard kazası sonrası pek çok vaka ile karşılaştıklarının belirten Prof. Dr. Levent Altınel, kaza kadar kaza sonrası doğru ve erken tanı ve bu tanıya göre uygun tedaviye vaktinde başlanması gerektiğinin de önemine vurgu yapıyor. Altınel; “Malum yılbaşı ve yarı yıl tatiline çok az bir süre kaldı ve kayak sezonu açıldı. Bu sporu tercih edenlerin keyfinin kabusa dönüşmemesi için dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü diz hem kayarken hem de düşme sırasında aşırı dönme zorlanmalarına maruz kalır bu da sıklıkla ön çapraz bağ, iç yan bağ yırtığı ve menisküs yırtıklarına sebep olur. Vücudun üst kısmında ise; kayağa bağlı olarak el baş parmağı bağ yaralanmaları, köprücük kemiği kırıkları ve omuz çevresi çıkıkları gözlenirken, snowboard da ise en çok düşme sırasında el bileği kırıkları gözlenir. Burada önemli olan ister kayak ister snowboard olsun bu kazaların ciddiye alınması gerektiğidir. Özellikle düşmeler sonrasında meydana gelebilecek yaralanmalar sonrası yanlış tanı, geç müdahale ve uygunsuz tedaviler, kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor. Bu yüzden kaza sonrası konusunda uzman hekimler tercih edilmeli ve tedaviye erken dönemde başalanmalıdır” diyerek kayak ya da snowboard kazaları ve sonrası hakkında önemli bilgiler aktardı. 
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel; kayak kazalarının önlenmesi ya da az hasarla atlatılması adına önceden eğitim ve doğru ekipmanlara sahip olmanın önemine de dikkat çekerek; kış sporlarında yaralanma riskini azaltmak için yapılması gerekenleri şu başlıklarda özetledi: “Kayak ve snowboard özellikle diz eklemine çok yük bindirdiğinden bu spora başlamadan diz çevresindeki kaslara yönelik güçlendirme egzersizlerini mutlaka yapmak gerekir. Bu sayede kişi kayak esnasında oluşabilecek yaralanmalardan kendisini koruyabilir. Ayrıca ani bacak açılmaları veya düşmeler sırasında kas yırtıklarını engellemek için ısınma ve kasların boyunu uzatan germe egzersizlerinin de kaymaya başlamadan önce yapılması şarttır. Tabi tüm bunların yanı sıra; uygun ekipman seçimi, doğru boyda kayak seçimi, kayak ayakkabılarının doğru sıkılıkta bağlanması, ders almadan ve yeterli tecrübe kazanmadan kayılmaması, doğru pist seçimi, uyarı ve kurallara riayet edilmesi ve yeterli kar kalınlığında olup olmadığı da kazaların engellenmesinde önemli faktörlerdir.” 
Kayak Kazalarının Tedavisi Zor Mu? 
Kayak kazaları kaynaklı kırıkların ciddi yaralanma grubunu oluşturduğunu belirten Levent Altınel, kış sporu yaralanmalarında soğuğun etkisi ile çok ağrı hissedilmediğini ve sıklıkla yaralanmanın önemsenmediğini belirterek, kayak kazalarının tedavisi ve iyileşme süreci hakkında ise şu bilgileri paylaştı: “Kayak kazalarının bir çoğunun tedavisi zor değildir ama doğru teşhis konmalı ve erken tedaviye başlanmalıdır. Özellikle bağ ve menisküs yaralanmaları ilk başlangıçta ağrılı olup, ağrı hafifledikten sonra hasta normal hayatına dönebilir ve tedaviyi ihmal edilebilir. Bu durumda ileri dönemde geri dönüşü olmayan sakatlıklar gelişebilmektedir. Olası kazalar sonrasında kişi kaymaya devam etmemeli bir süre dinlenmeli, yaralanan bölgeye soğuk uygulamalı, ağrı varsa vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X