Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

MURATPAŞA BELEDİYESİ’NİN HALK PLAJLARINA MAVİ BAYRAK

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın 2 yıllık mücadelesiyle açılan ve Antalyalıları falezlerden Akdeniz’in mavilikleriyle buluşturduğu falez halk plajları, tertemiz suları, çevreye duyarlı tesisleri ve ziyaretçilerinin rahatı için sundukları hizmetle Mavi Bayrak tescili aldı. Başkan Uysal’ın 2 yıl süren mücadelesi sonrası Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nun izin ve onayıyla ‘Birinci Derece Doğal SİT Alanı’ statüsüne sahip falez kıyı bandında hizmete açtığı halk plajlarında Mavi Bayrak dalgalanacak.

MURATPAŞA BELEDİYESİ’NİN HALK PLAJLARINA MAVİ BAYRAK
MURATPAŞA BELEDİYESİ’NİN HALK PLAJLARINA MAVİ BAYRAK admin
Bu içerik 471 kez okundu.
Advert

3 PLAJDA DALGALANACAK

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı kapsamında değerlendirmelerini tamamlayan Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, İnciraltı Falez Halk Plajı, Engelsiz Kafe ve Erdal İnönü Kent Parkı’nda bulunan plajlara Mavi Bayrak verilmesini kararlaştırdı.

Tertemiz suları, çevreye duyarlı tesisleri ve ziyaretçilerinin rahatı için sundukları hizmetle Mavi Bayrak’la ödüllendirilen halk plajları, 200 plajının Mavi Bayrak’la ödüllendirildiği Antalya’da bir yerel yönetimin kendi öz kaynak düzeni içinde yatırımını gerçekleştirmesiyle de dikkat çekiyor. Muratpaşa Belediyesi, bununla birlikte, falezlerden asansörle inilebilen İnciraltı Halk Plajı başta olmak üzere tüm plajlarda işletmeciliği de, hiçbir şirkete devretmeden, kendisi gerçekleştiriyor.

 

DOĞRU İŞ, DOĞRU YÖNTEM

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, falez halk plajlarında Mavi Bayrak’ın dalgalanacak olmasının belediyeler gibi kamu yönetimi birimlerinin doğru bir çalışmayı doğru yöntemlerle hayata geçirdiğinde nasıl başarılı olacağının en somut göstergesi olduğunu söyledi. Antalyalıların falezlerden Akdeniz’le buluştuğu plajların yapılabilmesi için yorucu bir süreç geçirdiklerini anlatan Başkan Uysal, şunları söyledi:

“İlgili komisyonu ikna edebilmek için çok büyük uğraş verdik. Bölgenin 1’inci derece Doğal SİT statüsüne sahip olması komisyon üyelerinde bir çekince yarattığı bir gerçek ama biz, az önce de ifade ettiğim gibi yaptığımız işin doğruluğundan çok emindik. Falez kıyı oluşumuna en ufak bir zarar vermeden komşularımızı o eski iptidai koşulları ortadan kaldırarak Akdeniz’le buluşturduk. Ondan sonra sıra işletme anlayışımızı ve sürdürülebilir bir çevre için yönetim planımızı hayata geçirmeye kaldı. ‘Kamudur’ diye en küçük bir geçiştirmeye izin vermeden, mahal bırakmadan halk plajlarımızı hizmete açtık.”

 

KEYİF BİR YAZ

Başkan Uysal, TURÇEV’in açıkladığı programa bağlı olarak Haziran ayında düzenlenecek törenle Mavi Bayrakları teslim alacaklarını belirtirken, “Mavi Bayraklı plajlarımızda komşularımızın keyifli bir yaz mevsimini geçirmesini diliyorum” dedi.

 

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Mavi Bayrak, plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Bu ödül, deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine önem verildiğini ve çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, plajları kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güveliğini garanti etmektedir. Mavi Bayrak ödülü konusunda plajlar için 33 kriter bulunmaktadır. Mavi Bayrak çevrenin ve plajı kullananların korunmasını öngördüğü kadar, uluslararası turizm pazarında da büyük öneme sahiptir. Çünkü tatil yöreleri için tıpkı tesislerdeki yıldız sayısı gibi güvenli bir standart içermektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X