Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Antalya’nın özel hastanelerinden birine nakledilen bir hastadaki kalp rahatsızlığı doktorları harekete geçirdi. Doktorların yaptığı araştırmalarda böyle bir olgunun literatürde mevcut olmadığını ve muhtemelen yaşayan ilk hasta olduğu belirtildi.

admin
Bu içerik 462 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Hastaya yapılan ilk değerlendirmelerde aort koarktasyonuna bağlı yırtılma olarak saptandığında ileri tetkik ve tedavi için Antalya’nın özel hastanelerinden birine nakledildi.

 

Özel hastaneye yatırılan hasta, ilgili branşların ortak kararı ile hastanın cerrahi riski yüksek olduğu için önceki kateter yollu girişimsel tedavi ile tedavisinin yapılması gerektiğine kanaat getirildi. Hastada kesin olarak koarktasyonu teşhisi koymak için bazı temel anatomik bulguların olmadığı cerrahların dikkatini çekti. Bu yüzden cerrahlar hastanede mevcut olan ve görüntü kalitesi muntazam olan ileri teknoloji bilgisayarlı tomografik anjiyografi ile tekrar görüntülenmesine karar verdi. Tomografik anjiyografi aortun yırtılmış olduğu ve yırtılma nedeniyle kan geçen kısmın oldukça daraldığı izlendi.

 

Cerrahlar yırtık öncesi bölgede boğumlanma olası, doğuştan gelişme kusuru olduğu saptadı. Bu aşamada hasta konseyde detaylı olarak tekrar cerrahlar tarafından değerlendirildi. Tıp literatüründe tedaviye yön verebilecek benzer olgular olup olmadığını arandı, ancak böyle bir olgunun literatürde olmadığı görüldü. Konsey, stent işlemi yapılırsa balon şişirildiği anda gelişme kusuru olan bölgeden aortun tam yırtılıp hastanı ölümüne yol açabileceğinin olasının yüksek olduğunü cerrahlar cerrahi tedavinin daha uygun olacağına karar verdi.

 

Hastaya cerrahi operasyon yapıldı ve operasyon sonrası sorun olmadı, hastaya sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. Yapılan araştırmalarda böyle bir olgunun literatürde mevcut olmadığını ve muhtemelen yaşayan ilk hasta olduğu belirtildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X