Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 15 özel çocuğunun gelecek hayallerinin fotoğraf kareleriyle anlatıldığı Düşler Günlüğü projesinin sergi açılışında “Biz her şeyimizle bir bütünüz ve insanlarımızla ilgili aramıza asla mesafe koymuyor ve engel tanımıyoruz. Böyle projelerimiz hiç bitmeyecek” dedi.

admin
Bu içerik 308 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

 

Muratpaşa Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ailelerinin 15 özel çocuk için kurduğu düşleri birkaç saatliğine gerçeğe dönüştürdüğü "Düşler Günlüğü" projesinin fotoğraf sergisi törenle açıldı.

 

Belediye fuayesinde gerçekleşen açılışa Başkan Ümit Uysal’la birlikte Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural ve yönetim kurulu üyeleri, projede objektiflerin karşısına geçen özel çocuklar, aileleri ve onları fotoğraflayan AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümü öğrencileri katıldı.

 

Sergi açılışı, Tatyana ve Alp Hamarat çiftinin 11 yaşındaki çocukları Timur’la birlikte çaldıkları Hamarat müzik grubunun dinletisiyle başladı. Dinletinin ardından aileler adına projede mühendis olmuş şekilde objektiflere poz veren oğlu Çağatay Topuz’un annesi Ayşe Topuz kısa bir konuşma yaptı.

 

 

YÜREĞİ GÜZEL İNSANLAR

 

Hiçbir çocuğun bir diğerinden farklı olmadığının altını kalın çizgilerle çizen Anne Topuz, “Yüreği güzel insanları gördüğümüzde, sesimize ses olduklarında, gücümüze güç kattıklarında buna ilişkin inancımız tazeleniyor. Şimdi de bu güzel insanlar ‘Düşler Günlüğü’ projesini gerçekleştirdiler” diye konuştu. Konuşmasını ardından anne Topuz, kendisini büyük bir ilgiyle dinleyen Başkan Uysal’ın yanına giderek teşekkürlerini iletti.

 

 

ÇOCUKLAR HEPİMİZİN

 

Başkan Uysal ise burada yaptığı konuşmada bir toplumun çocuklarının bütün topluma ait olduğunu söyledi. Bunun istense dahi değiştirilemeyecek bir gerçek olduğunu belirten Başkan Uysal, “Değiştirmeyi istemek için bir neden yoktur. Ama aklınızdan geçirseniz de hayat sizi yalanlar. Doğal denge sizi yalanlar. Çocuklarımız hepimizindir. Bütün çocuklarımız aynı yolda, aynı sokakta, aynı sosyal yaşam içinde, o ya da bu şekilde, yaşamlarını devam ettiriyorlar” diye konuştu.

 

 

MUTSUZLUK KURDU

 

Bir toplumda kimse birbirini düşünmüyor, empati yapmıyor ve yaşamı normalleştirmek için bir şey yapmıyorsa o toplumun mutsuz olacağını ve bu ruh halinin bir ağaç kurdu gibi tüm toplumu yiyip bitireceğini dile getiren Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Biz her şeyimizle bir bütünüz ve insanlarımızla ilgili aramıza asla mesafe koymuyor ve engel tanımıyoruz. Böyle projelerimiz hiç bitmeyecek ve her günümüzü bir önceki güne göre daha iyi yaparak, geliştirerek yolumuza devam etmemizi sağlayacak. Yolumuz insanlık yolu, sevgi, saygı bütünleşme ve örnek olabilme yoludur. Çocuklarımızın ve insanlarımızın yaşamını normalleştirme, fırsat eşitliği oluşturabilme yoludur.”

Başkan Uysal’ın ardından sergi açılış töreni projeye katılan 15 özel çocuğa fotoğraflarının hediye edilmesi ve hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

 

DÜŞLER GÜNLÜGÜ PROJESİ NEDİR?

 

Arda Çermik, Talha Uranlı, Nazlı Öztürk, Azra Erçin, Çağatay Topuz, Serdar Konca, Uygar Yıldız, Kaan Dülgeroğlu, Defne Aydın, Ecehan Ögüt, Mert Yaraşır, Hülya Kalkan, Yasin Çınar, Berranur Tat ve Zeynep Tuzlalı. Türkiye'de sayıları on binlerle ifade edilen özel çocuklardan sadece 15’i.

 

Muratpaşa Belediyesi ve AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Düşler Günlüğü adını verdiği projesi için aileler çocuklarının bir yeteneğinden yola çıkarak onlar için bir düş kurdu ve o düş bir mektupla yazıya döküldü. Bir hayalın anlattığı her mektup ise fakültenin Fotoğraf bölümünde eğitimine devam eden bir öğrenciye ulaştırıldı.

 

Öğrenciler de bir glütensiz kafenin hem pasta ustası hem patronu olan Nazlı’yı, ünlü bir piyanist olan Kaan’ı, başarılı bir yüzücü olan Azra’yı, dünyaca ünlü birer jimnastikçi olan Berranur ve Defne’yi, bir pop yıldızı olman Ecehan’ı, tiyatrocu olan Talha’yı o halleriyle fotoğrafladı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X