Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Çok Kısa Filmler Festivali’nin açılışında, kısa filmin sinemanın özgün bir alanı olduğunu belirterek “Gençliğinde birkaç deneme yapmış birisi olarak ifade edebilirim, kısa filmler özgür bireylerin dünyasıdır. Söyleyeceğini net söyleyen, maliyeti düşük olduğu için bağımsız bir alandır” diye konuştu.

admin
Bu içerik 349 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

19 yıllık bir geçmişiyle, 30 ülke ve 90 şehirde eş zamanlı gerçekleşen Çok Kısa Filmler Festivali, Türkiye yolculuğuna Muratpaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde Antalya’dan ve eş zamanlı olarak İstanbul’dan başladı.

 

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi ve Antalya Sinema Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen ve Pazar gününe kadar devam edecek festival Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı Engelsiz Kafe’de çam ağaçlarının altında açık havada gerçekleşiyor.

 

Gösterimleri ve atölyeleri ücretsiz olan festivalin açılışı Belediye Başkanı Ümit Uysal’la birlikte sinema ve tiyatro oyuncusu Bennu Yıldırımlar’ın katılımıyla gerçekleşti.

 

‘ESTETİĞE İHTİYACIMIZ VAR’

 

Başkan Uysal, açılış konuşmasında Muratpaşa’da sadece temel belediyecilik hizmetlerini esas alan bir yerel yönetim pratiği sergilemediklerini söyledi. Sadece bu hizmetlerle asla bir kent olunamayacağını dile getiren Başkan Uysal, “Estetiğe ve sanata ihtiyacımız var. Çok ince görüşlü yeni nesiller, dünyaya bakış açısı duyarlı kuşaklar yetiştirmeye ihtiyacımız var” dedi.

 

‘BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’

 

Muratpaşa’nın sadece belediyeciliğin temel hizmet alanlarında değil sanat ve spor aktivitelerin de Türkiye’nin sayılı belediyeleri arasında yer aldığını aktaran Başkan Uysal, “Bunu sizlerin desteğiyle, komşularımızla, çocuklarımızla ve gençlerimizle birlikte hareket ederek gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

 

‘BENİM DE DENEMELERİM OLDU’

 

Sinemanın en efektif sanatlardan bir tanesi olduğunu ve kısa filmin de sinemanın özgün bir alanı olduğunu dile getirerek konuşmasını sürdüren Başkan Uysal, “Gençliğinde birkaç deneme yapmış birisi olarak ifade edebilirim, kısa filmler özgür bireylerin dünyasıdır. Söyleyeceğini net söyleyen, maliyeti düşük olduğu için bağımsız bir alandır” dedi.

 

‘DİZİ OLMAZ DEMİYORUM’

 

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından Antalya Sinema Derneği Başkanı Sidar Serdar Karakaş moderatörlüğünde oyuncu Bennu Yıldırımlar festival için Engelsiz Kafe’yi dolduranların da sorularıyla katıldığı söyleşi gerçekleştirdi. Yıldırımlar, tiyatro - sinema – dizi üçlüsüne ilişkin bir soru üzerine “Tiyatro, sinema sanat dizi değil. Doğal olarak insan filmlerde, tiyatroda oynamak istiyor ama ‘Dizi olmaz’ diye geçmiyor kafamdan” diye konuştu.

 

YARIŞMA FİLMLERİ GÖSTERİLDİ

 

Yıldırımlar söyleşisinin ardından festivalin ilk günü Kanada, Fransa, Almanya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Avusturalya’dan 36 Uluslararası Yarışma Filminin gösterimiyle gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X