Advert
Advert Advert
Advert

Parfüm ve kozmetik sektöründe ‘çılgın dahi’ olarak bilinen, sanat ve bilimi tasarladığı kokularda birleştiren parfüm tasarımcısı Christophe Laudamiel, Antalya’nın kültür mirasından ilham aldığı Urban Social kodlarıyla şekillenen Akra’ya özel kokuyu tasarladı ve URBAN SOCIALITE ismini verdi. Bu özel kokunun özündeyse Antalya’nın coğrafyasından ve geçmişinden gelen Bergamut, Neroli, Paçuli, Limon, Limon Otu, Mür, Sakız, Sedir bitkileri bulunuyor.

admin
Bu içerik 435 kez okundu.
Advert

Otelcilik de herşey gibi değişiyor ve sosyalleşiyor. Buradan yola çıkarak geliştirilen, duygu ve deneyimlere dayanan yeni nesil otelcilik konsepti Urban Social’la turizm ve konaklama deneyimine yeni bir bakış açısı, farklı bir soluk getiren AKRA, beş duyuyu harekete geçiren eylemlerine devam ediyor. Konsepti oluşturan “koku, dokunuş, lezzet, ses ve daha iyi bir sen” kodları için ayrı ayrı konusunda uzman isimlerle çalışmalar yapıp bütünlüklü olarak uygulayan AKRA, dünya otelcilik sektöründe bir ilke de URBAN SOCIALITE isimli kokusuyla imza attı.

 

 

İlk ve tek çünkü Master Koku Tasarımcısı Christophe Laudamiel’in hazırladığı bu özel koku için kullanılan; bergamut, mür, sedir ağacı gibi hammaddeler Antaya’ya ve Türkiye’ye has, coğrafi ve tarihi olarak tespit edilmiş bitki türleri… Tüm dünyada otelcilik sektöründe tercih edilen yaygın uygulama yerine; hazır markaların hazır kokularını kullanmayıp daha da öteye taşıyan AKRA, Laudemiel tarafından tasarlanan ve URBAN SOCIALITE adı verilen özel mekan kokusunu tüm otele hem havadan hem de ürünleri ile uygulamaya başladı. En özel duyu olan koku sayesinde bu özel ürün, AKRA’da misafirlerin konaklama deneyimine eşlik ederek unutulmaz anıların, evlerine döndüklerinde tekrar tekrar canlanmasına olanak tanıyacak.

 

 

Christophe Laudamiel;“O kadar büyüleyici topraklarda yaşıyorsunuz ki umarım herkes bunun farkındadır”

 

URBAN SOCIALITE’nin tanıtımı için AKRA’ya gelen Christophe Laudamiel, “6 aydır bu koku için çalışıyorum. Mart ayında Antalya’ya ilk kez gelmeden önce maille tüm briefleri almıştım, araştırmalarımı yaptım, ön hazırlıklarımı tamamladım. Öncelikle söylemeliyim ki artık bir Türkiye elçisiyim, çünkü buraya geldiğimde gördüklerim karşısında çok şaşırdım, büyülendim. Harvard ve MIT’de verdiğim derslerde Antalya’yı da anlatıyorum artık. Bey Dağları’nın denize uzanan bölümleri, bitki türleri, tarihi ve kültürel yapısı, falezler, dalgaların kayalara çarptığı zaman çıkan koku o kadar büyüleyici ki… Dünyanın sayılı yerlerinden bir tanesinde yaşıyorsunuz, umarım herkes bunun farkındadır” dedi.


Sanatçı; “Esans (Essence) kelimesi, İngilizce’de öz, ruh anlamına geliyor. Urban Socialite de Akra’nın özünü, ruhunu, enerjisini yansıtsın istedim. Kokuları algılamak için genlerimiz çok önemli. Herkesin dna’sı farklı ve bunlar koku profilimizi oluşturuyor. Böylece koku dediğimizde, bilimsel olarak da özden, ruhtan bahsetmiş oluyoruz aslında… Bu nedenle Urban Socialite ismini verdim. Bireysel ve AKRA’ya özgü olduğu için… Burası gibi çağdaş ve enerjisi yüksek ama aynı zamanda Antalya’nın milattan öncelere uzanan tarihini, kültür mirasını ve florasını yansıtan bir koku oldu” dedi

 

 

Özellikle Antalya’yı gezerken keşfettiği Bergamut’un Bergama’dan, Mür’ün de Myra’dan geliyor olmasından çok etkilendiğini ifade ederek, tasarladığı kokuda bunların varlığının kendisi için artık farklı bir anlam taşıdığını söyledi.

 

 

“Üst notalarda derinden gelen ferahlığı hissettirmek için “Bergamut” kullandım, altında “Portakal Özü”nü seçtim. İkisi elegan bir esinti kattı ve “Neroli” ile birleştirerek koklayanlarda rahatlama etkisi yaratmasını istedim. İpek Yolu’ndan gelen “Peçuli” notaları ile çeşitlilik sağladım. “Limon” notasıysa geleneksel duyguları çağrıştırıyor. Biliyorum ki Türkiye’de limon kolonyası misafirleri karşılamak için kullanılıyor ve hoşgeldiniz deniyor, yorgunluğu da alıyor. Fakat tek başına çok hafif kaldığı ve havada hemen kaybolduğu için ‘Limon Otu”yla destekledim, böylece ortaya güçlü bir şekilde çıkmasını sağladım. Gelelim Mür’e… Myra’ya adını veren kadim bir ağaç. Antik zamanlardan beri kozmetikte esans olarak ve dini seramonilerde kullanılıyor. Mür’ün, hazırladığım kokuya geleneksel çağrışım yapmasını beklerken ferah bir profil kazandırdı, çok memnun kaldım sonuçtan. Son olarak Akdeniz bölgesine özgü en eski ağaçlardan olan Sakız ve Sedir ağacı notalarıyla birlikte harmana sıcaklık ve derinlik kazandırdım” diyerek bu özel kokuyu tarif etti.

 

 

Doğanın şehirle, duyuların şık bir konaklamayla buluştuğu URBAN SOCIALITE harmanının en büyük özelliklerinden biri de, Akra’nın Urban Social kodlarıyla ön plana çıkarttığı insan ve duyulara odaklı hizmet anlayışını pekiştirerek, misafirlerin kalbine dokunmak, hafızalarında ayrıcalıklı bir yer edinmek…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X