Advert
Advert
Advert
MEKANLAR
Ali Ulusoy

MEKANLAR

Bu içerik 2073 kez okundu.
Advert
 

Sevgili Dostlar...

Cennet Antalya’mızda son yıllarda sayısız restoran, bar ve eğlence mekanları açıldı ve açılmaya da devam ediyor. Ama birçoğu doğru zaman doğru yer ve doğru işletmeci mantığı ile açılmadıkları ve işletilmedikleri için bir süre sonra maalesef ya kapanıyor ya da el değiştiriyor.

Burada bir örnek vermek gerekirse; Bundan üç yıl kadar önce Lara Bölgesi’nde açılan ve Türkiye'nin iki önemli cafe -bistro markası olan mekanlar da ilk açıldıkları zaman rezervasyonsuz yer bulunamazken yaklaşık bir yıl sonra işletme hataları ve değişik sebeplerden dolayı kapatmak zorunda kaldılar.

Kanımca Antalya'daki mekanların genel sorunlarını şu şekilde kategorize edebiliriz.

1) Kalite/Fiyat

2) Lezzet

3) Hizmet

4) Sürdürülebilirlik

5) Güvenlik(özellikle eğlence mekanları için)

Örneğin; bir akşam eşiniz veya arkadaşlarınızla et veya balık lokantasına gittiniz. Hemen hemen aynı mezeler aynı et / balık hatta size bakan garson bile nedense hep aynı marka içkileri tavsiye ediyor. (rakı, şarap vs…) Halbuki et sipariş ettiyseniz farklı, balık sipariş ettiyseniz farklı tatta içki tavsiyesinde bulunması gerekmez mi?

Lezzete gelince yine maalesef bir çok mekanda lezzette süreklilik göremiyorsunuz. Diyelim ki bir önceki gelişinizde verdiğiniz ve çok beğendiğiniz siparişiniz bir sonraki gelişinizde bambaşka bir görünüm ve tatta tabağınıza gelebiliyor... Buda bütün keyfinizin kaçmasına yetebiliyor.

Gelelim hizmet ve servise; maalesef garson çok ama servis sunum ve mesleki bilgi ve tecrübe konusunda birçoğu yetersiz... Halbuki size hizmet veren garson bakımlı, bilgili ve güler yüzlü olmalı ve müşterisine oturduğu andan kalkana kadar hizmeti ve güler yüzü ile rehberlik etmeli...

Tanıdığı ya da bahşişi bol veren müşteriye pervane olurken, siz bir şey istemek ve kendinizi göstermek için bilumum kültür fizik hareketleri yapmak (şef, garson, bakar mısınız? vs…) yapmak zorunda kalmamalısınız...

Ve son olarak eğlence mekanlarında Antalya’da eğlence kültürü olarak maalesef fazla bir gelişme göremiyorsunuz. İstanbul'da ya da yurt dışında gittiğiniz ve müthiş keyif aldığınız mekanlar ya buralara şube açmıyorlar ya da açanlarda tutunamıyorlar. Kalite/fiyat dengesini tutturamıyorlar ve genelde fiyatlar gereksiz pahalı oluyor.

Birçoğunda güvenlik zafiyeti ve adamına göre muamele durumu var. Neyse… Kapıda güvenlik duvarını aştınız içeride şöyle bir hiyerarşi var...

Şişe (viski, votka vs...) söylediyseniz en önde hatta şarkıcı ile düet bile yapabilirsiniz. (şaka yapmıyorum)

Kadeh söylediyseniz ortalarda

Bira söylediyseniz en arkalarda

Soda/kokteyl söylediyseniz beklemeyin... Gelmez kalabalık etmeyin durumları...

Ve geldik finale...

Valeden mahçup bir eda ile istediğiniz arabanızın sağ aynası yok... sakın vale ile dalaşmayın, saygısızlık etmeyin.

Fabrika çıkışı öyledir...

Bahşişinizi ödeyin(50 TL’den az olmayacak) ve gidin.

İyi geceler.

Yine bekleriz...

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cebrail kekec     2017-03-10 Öyle bi muazzam yazmışki ali bey sonuna kadar katılıyorum / özellikle eğlence bölümlerine çünkü bi de şu var antalyada maalesef kabadayılık yapan öküzler hayli hayli çok sanki eğlenceye gelmiyorlarda gösteri yapmaya geliyorlar ahh bide adam olsalar çoğunluğu cahil insanlar zaten anlaması güç değil özellikle yanlarında bide bayan varsa tamamdır o kişi sadece ben varım hissini yaşatmaya kalkıyor aynı zamanda gözler fıldır fıldır ortalıkta// ( sonradan görme deriz bizim buralarda)
Aydin Ozmen     2017-03-10 Tesbitler net ve dogru, yeni mekan acacaklar iyi okusun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X