Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
İLAHİ ADALET
Alaattin Özuzun

İLAHİ ADALET

Bu içerik 6856 kez okundu.
Advert

Küçüklüğümde hep iyi adam olma konusunda telkinler aldım. Yanlış yaparsam, insan hakkı yersem, hata yaparsam, günah işlersem öbür dünyada cezasını göreceğim öğretildi bana. Hem de ağır cezalar alacaktım. Cehennemde yanacak yaptıklarımın hesabını tek tek verecektim. Aslında bu sadece bana ait bir mesele değildi, tüm insanlara ait bir durumdu. Kötüler öbür dünyada cezalarını kesinlikle çekecekti. Hatta tabağımdakileri bitirmezsem hepsi sürekli arkamdan kovalayacaktı. O kadar yani…

Hep bu korkuyla yaşadım. Kötülük yapmaktan, hata yapmaktan, insan hakkı yemekten, insanlara zarar vermekten hep uzak durmaya özen gösterdim elimden geldiğince. Yapmadım mı bilmem ama bence yaptım. Hata da yaptım, insanda üzdüm, insan hakkı da yedim. Ama hiç biri cezasız kalmadı. Hiç birini de bilerek yapmadığım halde hepsinin cezasını ödedim. Ödedim mi bitti mi cezam, öbür dünyada ne kadar faizi var bilmiyorum.

Ama büyüdükçe dikkatimi bir şey çekmeye başladı. Kim bir başkasına hata yaparsa, yanlış şeyler yaparsa, kim bir başkasının hakkını yerse cezası öbür dünyaya kalmıyordu. Ne kadar ilginç ki kim ne yaparsa bu dünyada aynısını yaşıyordu.  Diğer dünyadaki cezayı bilmiyorum ama öğrendiğim şey “ her ne yaparsan nasıl bir kötülük yaparsan, bu dünyada aynısı başına geliyordu”. Bu hiçbir zaman değişmedi. Ben kime bir yanlış yapsam aynısı bir gün başıma mutlaka geldi. Kimin hakkını yesem fersah fersah çıktı. Bu sadece benim değil çevremde ne kadar tanıdığım insan varsa hepsinin başına geldi. Gördüm test ettim.

Şükür ki insan hakkı yemenin ne kadar kötü bir şey olduğunun ciddi derecede farkındayım. Kime ne yaparsam aynısını yaşayacağımın bilincindeyim. Buna göre yaşıyor buna göre davranıyorum. Allahım’a dua ediyorum hep, bilmeden de olsa kimsenin hakkını yememe izin vermesin diye. Şükür ki mutlu olmak için kimsenin mutluluğuna göz dikmiyor, yıkmaya çalışmıyorum. Şükür ki daha fazla şeye sahip olmak uğruna başkasına ait şeylere göz dikmemem gerektiğini biliyorum.

“Ey kul bana neyle gelirsen gel affı var ama sakın ola ki kul hakkıyla gelme” demiş yaradan. Bugün hangi kulun hakkını yersek kimin hakkına tecavüz edersek bunlar bir gün fazlasıyla gelecek karşımıza. Hesap önümüze geldiği zaman ödeyecek gücümüz olur mu bilmem ama ağır bir hesap olacağı kesin.

Allah hiç kimsenin önüne ödeyemeyeceği bir hesap çıkarmasın. Kimsede ödeyemeyeceği bir hesapla karşılaşacağı hatalar yapmasın.

Sevgiyle kalın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mustafa     2017-05-10 Agzina, yüregine saglik kardesim.
Neşe     2017-04-06 Yüreğiinize sağlık
Suzan Ergin     2017-04-05 İlahi adaletin bilincinde olan yuregine kalemine selam olsun sevgi saygilar
Derya     2017-04-04 Çok güzell
Turgayet     2017-04-04 Sana, sen bildiğin işi yap demiştim ama kardeşim sen bu işi de iyi yapıyormuşsun. Yetenekli adammışsın tebrikler arkadaşım.
Ayşen Çetiner     2017-04-04 Ben de şunu öğrendim ki DİN ViCDANDIR Sen vicdanlı olduğun için böyle düşünüyorsun Zira niceleri var bırak kul hakkı Dünyayı yeseler doymuyorlar Vicdanları olmadığı için cezadan bi haberler ;)
Tevhide ARSLAN     2017-04-04 İçten, samimi bir yazı. Yaşamın kendisi ... Ne ekersen onu biçersin .Yüreğinize sağlık Alaaddin Bey.
Mehtap dmn     2017-04-04 Aynen öyle umarım tüm bedelleri güzel öderiz
Fikret OZUZUN     2017-04-04 Ağzına yüreğine sağlık Amcaoğlu katılıyorum
HASAN SARAÇ     2017-04-04 Sevgili arkadaşım çok güzel tanımlamışsın tebrik ederim.Anlattıklarına candan katılıyorum.Yalnız günümüzde benim gördüğüm kadarıyla biraz daha acİmamı olacaksın değilse seni acıtıyorlar.Sevgilerimle tekrar ellerin dert görmesin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X