Advert
Advert
Advert
KUŞADASI
Derya Kazancı

KUŞADASI

Bu içerik 894 kez okundu.
Advert

Arkadaşlar! Size Ege'nin incisi, denizi, sahili (her ne kadar çoğu yerleri yosunlu olsa da) tarih kokan mükemmel bir tatil bölgesinden, Kuşadası’ndan yazıyorum.

Bir Aydınlı olarak Kuşadası benim için vazgeçilmez bir beldedir. Çünkü en deli dolu yıllarım, en güzel zamanlarım burada geçti. Çoğu yerinde en güzel anılarım var benim!

Buraya gelmek için valla gün saydık diyebilirim kızçelerimle. Geldiğimden beri anneciğim ne yapacağını, nerelere götüreceğini (tabiri caizse) şaşırdı diyebilirim. Özlemişim annemi, hiç bu kadar uzun süre ayrı kalmadık ki! 

Dün akşam merkeze indik. Çok kalabalıktı. Ama bir o kadarda güzel.

Beldenin en güzel yerinde Güvercinada Kalesi… Muhteşem ışıklandırmasıyla mükemmel bir görünüm…

Kuşadası, Hacıfeyzullah Mahallesi’nde bulunan Güvercinada Kalesi, Kuşadası Körfezinin ağzında limanı koruyan bir konumda yapılmış. Güvercinada üzerinde, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir iç kale ve İlyas Ağa tarafından yaptırılan surlar yer almaktadır. Bu surlar Mora İsyanı sırasında adalardan ve denizden gelebilecek saldırıları önleyebilmek için yaptırılmıştır. 

Gezilip görülecek yerler arasında bence. 

Buralara yolunuz düşerse mutlaka Kuşadası’nda günbatımı yapmalısınız. Denizle güneşin buluştuğu süper bir manzaraya sahip. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X