Advert
Advert
Advert
Siz Hala Bir Yaratıcı Drama Atölyesine Katılmadınız Mı?
Nazan Şekerkaya Kılıç

Siz Hala Bir Yaratıcı Drama Atölyesine Katılmadınız Mı?

Bu içerik 961 kez okundu.
Advert

O zaman öncelikle yaratıcı dramanın tanımını yapmakla başlayalım: 

Bir davranışı, bir kavramı, bir sözcüğü, bir tümceyi, bir fikri, bir yaşantıyı veya bir olayı doğaçlama rol oynama gibi tiyatro ya da drama tekniklerinden yararlanarak bir grup çalışması içinde oyunlar çıkararak yapılan etkinlik sürecidir.

Aslında çok daha teknik açıklamaları var ama ben biraz sadeleştirmeye çalıştım. 

Yaparak ve yaşayarak öğrenme de diyebiliriz. Sanırım bu da çok basit oldu. Ben en iyisi bu deneyimlerden neler çıkardım ne anladım onu anlatmaya çalışayım.

Bir kere tanımadığınız insanlarla bir arada olup, rol paylaşmak sosyalleşmeyi ve özgüveni ciddi oranda geliştiriyor. Büründüğünüz rolle farklı bakış açıları kazanıyor, doğaçlama yaparken hayal gücünüzü geliştiriyorsunuz. Empati yapmayı derinlemesine öğreniyorsunuz.

Bence en önemlisi de ‘mış’ gibi yaparken aslında kendinizi tanıyorsunuz. Ben olsam böyle derdim şunu düşünürdüm diyerek kendinizi tartıp verdiğiniz tepkileri eleştiriyorsunuz yeri geldiğinde. 

Olumsuz bir durumu nasıl olumluya dönüştürürsünüz, çıkan sorunu nasıl kolayca çözümleyebilirsiniz. Bütün bunların hepsini geliştirmenizi sağlıyor. 
Öğrenirken bir o kadar da eğleniyorsunuz. Tabii ben tamamen amatör olarak değerlendiriyorum. 

Yaratıcı Drama benim anlatımım kadar sade değil okul öncesi yaşlarda başlıyor ve insanın insanla olan etkileşiminin olduğu her alanda kullanılıyor. 

Yaratıcı Drama’yı anlamak için bir drama atölyesine katılmanızı mutlaka tavsiye ederim. Okumak öğrenmenin bir adımı deneyimlemek ise adımladığınız yolda hedefe varmaktır. 

Drama Eğitmenimiz Hakkı Yılmaz'a
Yaratıcı Drama'yı çok sevdirdigi için ve Aygün Acar'a yaklaşık 5 ay önce beni ilk atölyeye çağırıp bu eğitici birliktelikle tanıştırdığı için çok teşekkür ederim...

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500